Очаква се основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж да се признае за виновен тази седмица в нарушаването на американското законодателство за шпионажа, в рамките на сделка с американското министерство на правосъдието, която ще сложи край на престоя му в затвор във Великобритания и ще гарантира завръщането му в родната Австралия, предаде агенция Ройтерс, като се позова на американски съдебен документ.
BREAKING: Julian Assange has been released from prison and has left the UK, according to WikiLeaks
— BNO News (@BNONews) June 24, 2024
Ройтерс отбелязва, че по този начин ще бъде сложен край на дългата правна одисея, през която премина Асандж.
52-годишният Асандж се е съгласил да се признае за виновен по обвинението, че е участвал в конспирация за получаването и публикуването на класифицирани американски документи, свързани с въпросите на националната отбрана, става ясно от съдебен документ в съд на Северните Мариански острови, които са територия на САЩ.
Last month Julian won permission to appeal to the High Court. The appeal goes to the core of the case: Whether the UK can lawfully extradite Julian Assange, an Australian citizen whose news gathering and publishing occurred outside US jurisdiction, given that the US case excludes… pic.twitter.com/ZnUsL6XSlF
— Stella Assange #FreeAssangeNOW (@Stella_Assange) June 24, 2024
Очаква се Асандж да бъде осъден на 62 месеца затвор, които ще му се зачетат за вече излежани, на съдебно заседание на остров Сайпан в 23:00 ч. по Гринуич във вторник (02:00 ч. в сряда българско време). Очаква се също след съдебното заседание той да се завърне в Австралия.
Ройтерс отбелязва, че засега защитата на Асандж не е откликнала на молба за коментар.
През 2010 г. "Уикилийкс" публикува стотици хиляди класифицирани военни документи на САЩ за войните на Вашингтон в Афганистан и Иран, което се превърна в най-голямото изтичане на подобна информация в историята на американските въоръжени сили. "Уикилийкс" публикува и голямо количество дипломатически документи.
„Това наказателно преследване не трябваше да се случва. Това е първият път в 100-годишната история на Закона за шпионажа, в който журналист или някой, който извършва журналистическа дейност, е преследван по този закон за получаване и разпространяване на информация. Това е нещо, което журналистите правят през цялото време. А журналистите, които отразяват националната сигурност, носят отговорността да се опитат да помогнат на всички нас да сме информирани за това какво прави властта”, смята изпълнителният директор на фондация „Електронни граници” Синди Кон.
"Премиерът (на Австралия) Антъни Албанезе беше ясен - случаят на г-н Асандж продължи твърде дълго време и нищо няма да бъде спечелено с оставането му в затвора", каза говорител на австралийското правителство.
През 2010 г. Асандж беше обвинен за най-големия теч на секретни документи в историята на американските военни сили. Чувствителната информация беше свързана с войните в Афганистан и Ирак. Срещу него се появиха и обвинения в сексуално посегателство, извършено в Швеция. Австралиецът се укриваше в Еквадорското посолство в Лондон в продължение на седем години, за да не бъде екстрадиран в Швеция. След това попадна в британски затвор, откъдето над четири години се бори срещу екстрадирането си в САЩ.
Julian Assange boards flight at London Stansted Airport at 5PM (BST) Monday June 24th. This is for everyone who worked for his freedom: thank you.#FreedJulianAssange pic.twitter.com/Pqp5pBAhSQ
— WikiLeaks (@wikileaks) June 25, 2024
През 2019 г. той бе изведен от посолството и вкаран в затвора. Оттогава той е в лондонския затвор "Белмарш", откъдето в продължение на почти пет години се бори срещу екстрадирането си в САЩ.
"Уикилийкс" съобщи, че Асандж е излязъл от британския затвор и че е напуснал със самолет територията на Обединеното кралство.
"Джулиан Асандж е свободен", пише с главни букви в профила на "Уикилийкс" в социалната мрежа "Екс".
"Journalism should be more like science. As far as possible, facts should be verifiable.
— WikiLeaks (@wikileaks) June 24, 2024
If journalists want long-term credibility for their profession, they have to go in that direction. Have more respect for readers." - Julian Assange #LetHimGoJoe pic.twitter.com/c0JdgYlzIE