За 2024 година 393 брака са сключени във Видин, Враца и Монтана
Четири двойки минават под венчило днес на Свети Валентин в Северозапада. Граждански брак сключват две двойки във Видин, по една във Враца и Монтана. А за цялата минала година 393 са двойките сключили граждански брак в трите области, показва статистиката на местните обредни домове. Най-много са сключените бракове във Видин – 161, в Монтана – 123, а във Враца – 109. Август е най-предпочитаният месец за сватба, а все по-често двойките подписват граждански брак в делнични дни, а вдигат сватби през почивните.
В Монтана най-младото семейство, подписало през 2024 година, е на 18-годишните Катрин и Росен Иванови от село Горно Церовене. Най-възрастната новобрачна двойка са Димитрина и Никифор. Тя е на 69, а той на 71 години. Двамата са се взели на 20 декември – Игнажден.
Оженили са се и две двойки с голяма разлика във възрастта. 23-годишната Маргарита вече е съпруга на 49-годишния Асен, а Борислава на 26 е взела за съпруг 47-годишния Светослав.
През 2024 година в Монтана са сключени пет смесени брака. Вихрена се е омъжила за индиеца Давиндер, Владимир е взел за съпруга Дженифър от САЩ. Стела от Монтана е подписала със Стоян Земич от Сърбия, Александра от Украйна се е оженила за Радослав. Унгарката Лаура е сключила граждански брак с монтанчанина Ангел.
Днес завършва Седмицата на брака, която започна на 7 февруари. Международната седмица на брака се отбелязва в България за 14 поредна година. Целта е да покаже предимствата на семейния живот, превенция на разводите, самотното родителство и да обедини усилията на обществото в подкрепа на брака. Статистическите данни в Европа и у нас през последните 30 години показват негативната връзка между намаляващия брой сключени бракове и задълбочаващите се демографски предизвикателства.
Седмицата на брака се стреми да вдъхнови двойките и обществото ни към по-голяма ангажираност към семейните ценности. Провежда по същото време в 30 страни по света, сред които Англия, Германия, Австрия, Чехия, Холандия, Словакия, САЩ, Румъния, Швейцария, Унгария и др.
Кметовете на над 40 общини и райони от цялата страна се включват в Седмицата на брака. В София, Бургас, Варна, Белоградчик, Русе, Стара Загора, Петрич, Монтана кметовете лично бракосъчетаха или поздравиха двойки, В Павел баня бяха подновени брачни клетви на двойки с 64 години съвместен живот. В община Русе избират най-атрактивна семейна снимка, заснета на любомо място в града. В обществения транспорт и парковете на Стара Загора звучи романтична музика, общината насърчи семейства да споделят снимки от сватбения си ден.
В много градове в страната на 14 февруари няма да се начислява административна такса за сключване на гражданския брак.
В Белоградчик 19 семейства празнуваха кръгла годишнина от сключването на граждански брак и те бяха поздравени от кмета Боян Минков. Отличено беше и най-многодетното семейство – това на Елена Александрова и отец Рафаил – Архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия. Специално внимание бе оказано и на Гинка Михайлова, която в продължение на 35 години е бракосъчетавала много от младите двойки в града. Всички семейства получиха възможността да споделят тайната на дългогодишния брак и споделиха помежду си спомени от изминалите години. След това бяха наградени лично от кмета на общината с тематични подаръци.
В седмицата на брака кметът на Монтана Златко Живков за втора поредна година отиде на крака при 40 двойки с над 50 години семеен живот. Двойките, които живеят в селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса отпразнуваха дългогодишните си бракове. Златко Живков поздрави лично всяка двойка, успяла да устои на предизвикателствата и да оцелее въпреки трудностите, през които е преминала.
Каква е тайната на дългия семеен живот ?
„Дълъг брак може да има само със спокойствие и прошка. Ако младите се научат на търпение и да прощават на другия, ще живеят дълго заедно и колкото по-рано разберат тази проста истина, толкова по - леко ще преминат през всички трудности.“, казва 83-годишната Кева от село Славотин, който живее със съпруга си вече 58 години. Дядо Младен е по-млад с три години от половинката си и е твърдо убеден, че когато слушаш жената, тогава всичко се получава и е по-лесно.
Двамата отгледали деца, внуци, радват се и на правнуци. Винаги са живели на село и вярват, че селският живот е запазил брака и семейството им. Кева и Младен отпразнуваха Кленова сватба – 58 години брачен живот.
Двойката с най-дълъг брак в Монтанско са Йорданка и Кирил от село Долна Рикса.
Двамата минали под венчило преди 66 години, през април 1959 година. Те отбелязаха своята Неонова сватба. Йорданка е на 88, а половинката й Кирил на 87. Запознали на село, взели се, когато били на по 21 години. Останали известно време на работа в Монтана и в средата на 70-те години тръгнали за столицата. Там започнали работа в
„Кремиковци“. Кирил бил шофьор, а Йорданка – в администрацията. Останали в София до 1995 година.“, разказва Йорданка и след като се пенсионирали, веднага се прибрали на село. Днес баба Данка и дядо Кирил се радват на внуци и правнуци. Всички са останали в София, но всяка събота някой ги навестява. И с усмивка добавят, че гледат градинка, кокошки, имат си всичко и сякаш тук на село са се подмладили. Вероятно заради това, че тук е минала младостта ни, днес се чувстваме добре.“, казва Данка.
Според Йорданка рецептата за дълъг брак е „преглъщането“.
„И да не ти харесва, преглътни, а после винаги ще се намери начин да подскажеш на твоя човек, че не е бил прав. От скандали няма нужда. Хабят се нерви и нищо не се постига. Ръка за ръка и търпение“, казва 88-годишната Данка.
Кметът на Монтана, който управлява общината вече седми мандат Златко Живков подари на всяка двойка кошница със сладкиши, плодове и вино, и електрически скари с пожеланието „да пазят брака си, който е нещо много ценно и вярва, че те са хората, които трябва да покажат на младите днес, че бракът е свещен, че семейството е всичко.“