Румен Петков: БСП съзнателно изолира кандидатите си за кметове

Румен Петков: БСП съзнателно изолира кандидатите си за кметове

Интервю на КРАСИНА КРЪСТЕВА със зам.-председателя на АБВ за диалога с управляващата коалиция, ситуацията в левицата и позициите на партията за местните избори

- Онзи ден заговорихте за българска патриотична левица, променя ли АБВ своя профил, г-н Петков?

- Не, няма никаква необходимост АБВ да променя своя профил, защото за четири месеца в изпълнителната власт ние показахме, че могат да се реализират леви и социални идеи чрез вицепремиера Ивайло Калфин. Това е единственото министерство, което за такъв кратък период внася в правителството и представя пред обществото цялостен пакет от законопроекти, свързани с тежки проблеми, които години наред са били бутани под килима.

За нас е много важно да се открои необходимостта България да има сериозен патриотичен формат. Не креслив, закачлив или заядлив, а патриотичен формат, който да отчита ценностите на евроатлантическата ни ориентация, но и националната ни специфика и преди всичко българския обществен интерес. Неслучайно това е една от точките, които Националният партиен съвет ще определи като теми на конференцията ни на 26 април.

- Възстановен ли е диалогът в управляващата коалиция?

- Трябва да е ясно, че ако ние не променим атмосферата, ако не създадем работещи механизми за формиране и реализиране на политики и преди всичко - за изпълнение на ангажиментите, които сме поели пред избирателите, това не е форматът, който е необходим на българските граждани. И много се надявам нашите колеги и партньори от ГЕРБ да разбират, че липсата на диалог е вредна за всички.

Очаквам, че диалогът ще бъде факт още през тази или следващата седмица. Проф. Борисов - като председател на нашата парламентарна група, изпрати писмата с нашите конкретни предложения до г-жа Бъчварова, до г-н Цветанов като председател на парламентарната група на ГЕРБ. В тях са нашите законодателни идеи, които отговарят изцяло на подписаното политическо споразумение между двете партии при формирането на правителството. Така че е въпрос на общо желание и обща воля да възстановим диалога, чрез който стигнахме и до политическата декларация на правителството и формирането на кабинета.

- Кажете нещо конкретно за тези законопроекти.

- Ние сме първите, които инициирахме сериозен, добре подготвен дебат по съдебната реформа. Това е капацитетът на АБВ. Предложихме два конкретни законопроекта по темата, предложихме да има консултативен форум към Народното събрание, който да формира политиката по съдебната реформа. Подготвили сме стратегия за развитието на българското земеделие, стратегия за българската гора. Това са конкретни политики, които АБВ предложи за много кратко време, и аз се надявам, че в дебата ни с ръководството на ГЕРБ ние ще стигнем и до гаранции за бързото изпълнение на целия пакет от законопроекти, който се внася от вицепремиера Калфин.

- Има ли други номинации за лидер на АБВ освен тази на г-н Първанов?

- Номинациите текат на общинските и областните ни конференции. Естествено, повечето номинации са за президента (2002-2012 г.) Георги Първанов. Това едва ли изненадва някого. Дали има и други номинации не мога да кажа, защото в последните дни бях на две конференции - в Бургас и в Пловдив, и не съм видял обобщената справка.

Трябва да кажа с голямо удовлетворение, че ние току-що навършихме девет месеца като политическа партия. За този период имаме приети и регистрирани в централния регистър13 183 членове, имаме 176 проведени общински и районни конференции, учредени са 16 областни партийни организации и са избрани ръководствата им.

- Местните избори ще се превърнат ли в тест за управляващата коалиция? В последните дни постоянно припламват искри между ГЕРБ и Реформаторския блок по повод на кандидатурите за кметове в големите градове.

- Не бих могъл да коментирам отношенията между ГЕРБ и Реформаторския блок. Ние сме амбицирани да съхраним лявото на местните избори. АБВ не е проблемът вляво, АБВ е решението на проблема вляво. И тук не става дума за това, че БСП се раздира от вътрешни противоречия. Левицата в България се нуждае от нещо здраво, нещо солидно, нещо предсказуемо и това е АБВ. Затова ние ще направим всичко възможно на предстоящите местни избори да постигнем достатъчно убедителен резултат от гледна точка на бъдещето на тази необходима на България лява патриотична формация.

- АБВ не долива ли също масло в огъня на конфликтите в БСП? Имам предвид заявлението на г-н Първанов, че в БСП има двама лидери?

- Някой да тръгна да опровергава това заявление? Или вие като журналист, като гледате какво става, да можете да го опровергаете? Нима истината трябва да се премълчава? Видяхте какво става във Варна - г-н Станишев ръководеше форума там. Така е преценено, така е направено, аз не мога да коментирам защо. След форума ми се обадиха доста хора, които коментираха отсъствието на г-н Миков в немалка част от времето.

- Това беше семинар на Партията на европейските социалисти, затова беше нормално да го ръководи нейният президент - г-н Станишев.

- И е нормално да отсъства лидерът на партията на българските социалисти?! Ако това е вашето разбиране, очевидно се разминаваме в оценките си за нормалност. Но това разминаване мен не ме безпокои, защото се чух с много участници във форума, които са на друго мнение.

- Има ли пречки за сътрудничеството на АБВ и БСП на местните избори?

- Още през януари президентът Първанов каза много ясно, че сме с протегната ръка към БСП и сме готови за диалог.

- БСП остави тази ръка да увисне.

- Това е избор на "Позитано" 20. Така че въпросът за пречките трябва да го преадресирате от "Врабча" (където се намира централата на АБВ - б.р.) към "Позитано" и може би ще намерите отговор.

- АБВ навсякъде ли ще има свои кандидати за кмет?

- Нагласата, изразена на проведените конференции, е такава - в повечето от общините и населените места ние да имаме свои кандидати за кметове. Но подчертавам дебело, ние водим много активен диалог със структури на гражданското общество в стремеж да привлечем ярки, силни личности. БСП очевидно се изолира от хора, които са с активна, солидна гражданска позиция и авторитет за сметка на свои партийни членове. Всеки от нас върви по своя път. Аз съм сигурен, че тази неадекватност в поведението на ръководството на БСП ще се изживее и ще дойде ред на позиция, отговорна пред българския социално мислещ, ляв избирател.

- Имате ли кандидати за кметове в София, Пловдив, Варна?

- Коментират се определени хора, но е твърде рано да се спрягат конкретни имена, още повече преди местните форуми да са започнали дискусията по конструкцията и на листите ни, и определянето на кандидатите за кметове на населени места и общини. Чух, че някои от представителите на ръководството на БСП вече знаят кой е техният кандидат за президент. АБВ е друга партия, тя не може да извърши такова посегателство върху всички тези повече от 13 хиляди души, които се ангажираха с една кауза.

- Как ще гласува АБВ на втория тур на местните избори, ако до него стигнат кандидат на ГЕРБ и на БСП?

- Нашият лидер г-н Първанов много ясно каза, че при това неадекватно поведение на ръководството на БСП какви очаквания могат да имат от АБВ?! Не може да излизат зам.-председател на партията, членове на ръководството и да казват - ние на национално равнище не може да имаме отношения, но на местно равнище те да се споразумеят. Сигурен съм, че тази шизофренична позиция на соцръководството се оценява лошо и от кандидат-кметовете на БСП. Те разбрат, че тази изборна самота, на която ги обрича "Позитано", ще рефлектира много лошо върху цялостната кампания, не само върху кампанията в определена община.

- Да разбирам ли, че на втори тур АБВ подкрепя ГЕРБ?

- Не! Казвам, че ръководството на БСП съзнателно цели да се самоизолира и да изолира собствените си кандидати за кметове и това по принцип е много лош знак в политиката. Тази политика на "Позитано" може да ни доведе дотам, в такива случаи да се обърнем към нашите членове и симпатизанти с призив да гласуват по съвест.

Нашият гост

Румен Петков е роден на 23 юни 1961 г. в Плевен. Заместник-председател на партия АБВ. На 7 март 2014 г. е изключен от БСП. Народен представител в 39-ото, 40-ото и 41-вото народно събрание от "Коалиция за България". Кмет на Плевен от 1995 до 1999 г. от БСП. Министър на вътрешните работи от 2005 до 2008 г. Има висше образование по специалност математика от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Женен, с двама синове.

Още от (Интервюта)

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова