Михаела Филева: Бях зубър в училище

Автор: Труд
Михаела Филева: Бях зубър в училище

Певицата чете любовни рицарски писма и готви първия си албум, който ще излезе през май

На прага на пролетта Михаела Филева е на ръба на лудостта. Но само в музикален план. Съвсем наскоро се появи дълго пазеното й в тайна парче, което е в дует с Графа. "На ръба на лудостта" е част от предстоящия й албум, който ще излезе през май. Подготовката по него е основното в мислите й всеки ден.

- Михаела, чувстваш ли се щастлива в България? За много хора е трудно да се справят икономически тук?

- Естествено, че и за нас, певците, е трудно, но успявам да бъда щастлива. Всеки ден изникват трудности и макар да съм боец, не съм готова за тях. "Срещат" ме неща като физическа умора, липса на сън. През първата ми година като певица разбрах какво е да спиш само по 4 часа на нощ. Бях скапана, но се адаптирах. Да, зрителите виждат новото видео, но то е краен продукт. Свързано е с финансиране, което трябва да си изработил. Това се случва с участия, т.е. с нощен труд, пътувания. Едно от най-трудните неща е да жонглираш между личния живот и това въобще да го има, и това да бъдеш достатъчно активен автор или изпълнител. Много съм благодарна на моите близки хора за толерантното отношение към мен и търпението им. Аз съм от Велико Търново и успявам да се прибера там за християнските празници или за една вечеря на път за участие към Варна.

- Графикът ти е натоварен. Как успяваш да изглеждаш на ниво чисто визуално?

- Ако зная, че ще се срещам с хора, които ще съдят за мен по това как изглеждам, слагам фон дьо тен и спирала. Малко преди срещата нанасям ярко червило - лилаво или бордо, и готово. Иначе обикновено излизам от вкъщи само с руж и спирала. Фон дьо тен слагам в дните, когато кожата ми смята, че не е излязла от тийнейджърството (смее се).

- Ти си фен на киндъла. Кога се отказа от хартиените книги?

- Преди винаги си носех по две книги, което ме задължаваше да ходя с раница. А и тя тежеше. Преди година и половина участвах в кампанията "Зелената песен на България". Организаторите ни подариха по един киндъл (електронна книга) с идеята да опазваме околната среда и да не сечем дървета, за да четем. Поне половин година бях скептично настроена към подаръка и си четях хартиените издания. В един момент реших да му дам шанс. Самият факт, че събира 1000 книги, отваряш го и започваш каквото ти се чете, е велик.

- Какво привлича вниманието ти в момента?

- Вдъхновена съм от "Антология на френската любовна лирика". Това са събрани писма на рицари към дамите на техните сърца. Те говорят за плътски удоволствия, но изказът им е толкова приятен. С думи, с които се описва Богородица в "Песен на песните" (Библията), рицарите са описвали дамата на сърцето си. Силно вярвам, че човешката чувствителност се облича в лексика, и че лексиката предизвиква човешка чувствителност. Когато днес пишем текстове на песни, избягваме по-богатата лексика. Причината е, че днес хората не са толкова емоционални, по-затворени са в себе си и забързани. Ако в песните си използвам думи като "съвършен" или "екстраординарен", ще ме питат: "Защо пееш толкоз ретро". Затова с тези книги, които предизвикват по-силна чувствителност, компенсирам липсата на възможност да съм по-емоционална в ежедневието си. Наскоро прочетох "Алхимикът" на Паулу Коелю заради предразсъдъците на обществото ни, че е предпочитана предимно от манекенки. Казах си, че ще бъда необременена, с отворено съзнание, и ми допадна идеята за вечния човешки стремеж към щастие и любов.

* Отец Саръев:

Стомахът е новият ни Господ

Българинът е изключително завистлив и похотлив,

възмущава се божият служител

- Отец Саръев, на прага сме на светлия християнски празник Великден. Знае ли българинът какво празнуваме на този ден?

- Българинът знае само, че четири дни няма да ходи на работа, ще се излежава по цял ден, ще яде козунаци и агнешко и ще пие бира. Ако го попиташ по повод на какво е това, трудно може да обясни и по принцип не го интересува. За съжаление народът ни, а и целият свят, става все по-комерсиален и духовните проблеми напълно отпадат или минават на заден план. Важното е да се наядем, напием и да удоволетворяваме телесните си потребности. Светът все повече затъпява нравствено и духовно. Той не знае, че съществува душа, която трябва да се храни с хляба на живота, който е сам Господ Исус Христос, а гледа единствено трапезния хляб, който се усеща с тялото. Най-страшното е, че това въобще не ни смущава. Още апостол Павел навремето забелязва, че хората превръщат стомаха си в Господ и му служат всячески, задоволявайки неговите капризи. Съвременният и модерен човек е с потребителско мислене.

- Как ще коментирате стълпотворението в храмовете по Великден?

- Суеверие е, че ако се проврем под масата три пъти, ще ни бъдат опростени греховете, животът ни ще стане много приятен и всичко, от което се нуждаем, ще го получим. В крайна сметка няма никакво значение дали се провираме под масата, или не. Ние трябва да се научим като християни да разбираме кое е вяра и кое суеверие, какви са символите на вярата. Някой ще каже, че свещениците са длъжни да обясняват тези неща. Ние обясняваме на този, който е при нас и присъства на богослужението.

- Какво чудо трябва да се случи, че това суеверие да се превръне във вяра?

- Никой не е в състояние да открие Бога, ако Бог не го открие за себе си. Инициативата може да е у човека и той цял живот да вика Бога като през непреодолима стена, но никога да не го почувства и духовно да не се свърже с него, ако Бог не му отвори вратите за себе си. Господ ни учи да бъдем настоятелни в исканията си. Бог никого не оставя без внимание и грижа, ако ние сме упорити и последователно го търсим.

- Вярата и християнският дух не са ли по-скоро декорация на модерния свят, отколкото потребност?

- Дори и декорация не са. Малко хора имат нужда от вяра и от Бога. Но и сам Господ нарича своите последователи малко стадо, т.е. той е знаел, че неговите истински верни последователи няма да са много. Съдбата му е като на всеки голям лидер - да се чувства самотен и да плува срещу течението.

- Казвате, че хората нямат нужда от вяра, а от какво се нуждаят?

- Да имат луксозен автомобил и телефон, на който да се радват като на лъскава играчка, да ядат все по-обилно и разнообразно, да работят по-малко, но да получават повече, да живеят охолно и да щракат с пръсти.

- Кое качество на българина му тежи най-много?

- Завистта. Българинът е изключително завистлив и злонамерен човек, ако щете дори похотлив и злословен. Той не иска на него да му е добре, а на другите да им е зле. Непрекъснато във всичко се търси скрит замисъл, който е нечистоплътен. Но за това нещо си има основание. Нашите държавници развратиха българския народ. Той беше наистина благочестив до 40-те години на миналия век, беше трудолюбив, обичаше земята и църквата си, вярата и семейството си, а моралът и нравствеността не му бяха чужди. Но след 9 септември 1944 г. до ден-днешен нашите политици непрекъснато развращават народа и за съжаление много успешно. Направиха го да чака всичко от държавата и друг да му реши проблемите.

* Емил Димитров забъркан в любовна афера с Далида

* Райна се кълне, никой не е имал тялото й срещу

хонорар

* Фейсбук група за веселба си спретнаха бургазлии

Лидерът на бандата Христо Терзиев приобщи около

себе си над 1400 членове

* ЦСКА и "Левски" - сиамски близнаци по пътя към

фалита

ТЕЗИ И ДРУГИ ЧЕТИВА - В "ЖЪЛТ ТРУД" ОТ 8 АПРИЛ!

Най-четени