Калачи - казахстанското село в плен на съня

Автор: Труд
Калачи - казахстанското село в плен на съня

“Сънувах, че съм отвлечен от крилати коне. Те летяха около мен и изведнъж ме сграбчиха. Изкрещях. Лекарите ми биха инжекция и се събудих."

“Беше ранно сутринта, доях кравите както винаги, когато сънят ме повали. Не помня абсолютно нищо, само това, че когато започнах да идвам на себе си, вече бях в болницата. Сестрите ми се усмихнаха и казаха: "Добре завърнала се, спяща принцесо, ти най-после се събуди."

“Бях на реката да ловя ръба. Хвърлих въдищата във водата и се почувствах замаян. Хванах рибата и започнах да я свалям от кукичката. Почувствах се така, сякаш някой ме дърпа в реката. Все едно зли духове искаха да ме завлекат. След това хванах друга риба. Реката започна да се носи пред мен. Осъзнах, че нещо с мен не е наред.”

“Може да се случи на всекиго. Навсякъде и по всяко време. Може да заспиш и не е ясно кога и дали ще се събудиш...”

Камерата на Rossia Today запечатва разкази на хора, покосени от това, което става известно като “сънната епидемия”. Те звучат като откъси от фантастичен роман, изглеждат като сцени от филм на ужасите и карат зрителите да правят всичко друго, но не и да се осмелят да заспят.

Калачи е село в Казахстан. Намира се на 445 км от столицата Астана. В последно време мястото става известно като Слийпи Холоу. Името идва от разказа на Уошингтън Ървинг, преведен като “Легенда за Сънната долина”. Освен филма на Тим Бъртън с Джони Деп, историята на Слийпи Холоу е разказана и в телевизионен сериал.

Това, което преживяват жителите на Калачи обаче, не е плод на нечие въображение, а е реалност.

От близо 600-те души, които живеят там, 100 са заспивали без обяснение. В рамките на две години. Странната болест може да засегне всеки - и възрастни, и деца. Никой не знае колко дълго може да продължи сънят, нито кога може да се случи. Понякога болните спят по цяла седмица, без да могат да станат от леглото. Те се чувстват замаяни, нямат сили, и колкото и да искат, не успяват да контролират тялото си. Колкото и усилия да полагат близките им, опитите им да ги събудят се оказват безуспешни. Когато заспалият все пак се събуди, той няма спомени как е попаднал в болницата и какво е правил преди това.

В областта са проведени повече от 7000 изследвания и експерименти с проби, взети от почвата, водата, въздуха, кръвта, косата и ноктите на пациентите, настанени в местната болница за грижи и наблюдение. Обяснението за много от жителите на града е просто - намесени са свръхестествени сили. Някои са убедени, че зли духове се опитват да се вселят в телата им, а други се опасяват, че са опитни зайчета на извънземна цивилизация, избрала мястото за провеждане на експерименти.

Има, разбира се, и по-логично обяснение за мистерията в селото. Според учените причината е радонът. Радонът е газ без мирис, вкус и цвят. Той се образува при разпадането на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха. Може да се превърне в рисков фактор за човешкото здраве, ако концентрацията му е висока. Може да причини и рак на белите дробове. Урановите мини в района явно са отговорът на загадката.

Професор Леонид Рекхванов обяснява: “В мините са останали празни пространства под земята. С времето те постепенно са се пълнили с вода, която е накарала мехурите с газ да излязат на повърхността. Радонът вреди на здравето и кара човек да изпада в сънно състояние.”

Миналото лято 60 души са приети в местната болница, Те са се оплаквали от замайване, умора и проблеми с паметта. Според местните с времето положението се влошава. “Страхуваме се, че ако това продължи, в един момент може всички да заспим”, тревожат се жителите.

Местните власти дори обсъждат планове да преместят хората от Калачи.

Какво не знаем за сънищата?

- Най-дългото документирано лишаване от сън е 18 дни, 21 часа и 40 минути. Поставилият рекорда се оплаква от халюцинации, замъглено зрение, параноя, бели петна в паметта.

- Човек може да си подремва с отворени очи, без дори да го съзнава.

- Едно новородено бебе коства на родителите си около 400-750 часа безсъние през първата си година.

- Не е ясно дали други живоринкси видове сънуват, но фазите, през които преминават, докато спят, наподобяват на нашите.

- Преди се смяташе, че човек сънува само по време на РЕМ-фазата на съня (от англ. REM - Rapid Eye Movement, в превод: бързо движение на очите). Сега учените смятат, че човек може да сънува и през другите фази. Възможно е дори да няма период, през които да не сънуваме.

- Слоновете спят прави, когато са в другите фази на съня, но лягат, когато преминават в РЕМ-фазата.

- Учените като цяло са разделени на две групи - едните смятат, че сънуваме за неща, които си струва да запомним, а другите точното обратното – за неща, които е по-добре да забравим, за да не натоварваме паметта си.

- Ако предпочитате да спите на шумове, това може да се отрази зле на имунната ви система, дори и да не се събудите.

- Патиците, които се чувстват изложени на възможна атака от хищник, могат да постигнат баланс между съня и оцеляванто. За тази цел те държят едната половина на мозъка си будна, докато другата превключва в сънен режим.

- Изследванията показват, че жените имат нужда от около един час сън повече от мъжете. Лишаването от него може да е обяснението за по-честото им изпадане в депресивни състояния от представителите на силния пол.

Най-четени