Руският флот е върнал обратно в действие двата ядрени реактора, захранващи последния боен крайцер от клас "Киров" на страната, "Адмирал Нахимов", което показва, че военният кораб вероятно ще започне морски изпитания в близко бъдеще, съобщава Military Watch Magazine. Държавните медии съобщиха, че първият реактор е пуснат в действие в края на декември, а вторият е пуснат на 2 февруари. „Поредното физическо изстрелване на двата реактора на крайцера демонстрира готовността на цялата ядрена силова установка на кораба за работа във всички режими“, съобщи държавната медия ТАСС. „Адмирал Нахимов“ е един от четирите бойни крайцера от клас „Киров“, построени за съветския флот през 80-те години на миналия век, които по онова време са представлявали най-страхотните надводни бойни кораби в света. Техните размери от 28 000 тона ги поставят повече от три пъти по-големи от американските разрушители от клас Arleigh Burke, над два пъти по-големи от всеки друг надводен боен кораб, със сравнима водоизместимост със самолетоносачи като японския клас Izumo. Като единствените надводни бойни кораби, използващи системи за ядрено задвижване, крайцерите са способни да поддържат висока скорост от 32 възела и да захранват високоенергийни въоръжения и сензори за продължителни периоди.
Military Watch Magazine пише още, че понастоящем в корабостроителницата Sevmash в Бяло море, „Адмирал Нахимов“ е в процес на модернизация от 2008 г., като първоначално корабът трябваше да се присъедини към ВМС през 2018 г. Въпреки че Русия ефективно запази своята подводна индустрия след разпадането на Съветския съюз, рязкото влошаване на нейната индустрия за изграждане на големи надводни кораби допринесе за големи проблеми при работата с „Нахимов“. Модернизацията направи революция в бойния потенциал на класа, интегрира широка гама от нови сензори и нападателни оръжия , включително замяната на техните 20 масивни противокорабни крилати ракети P-700 Granit „убиец на превозвачи“ с 80 изстрелващи клетки за по-малки, по-модерни крилати ракети. Те включват P-800 Oniks, 3M54T Kalibr и хиперзвуковия Zircon за антикорабни роли и 3M14T Kalibr за прецизни удари на дълги разстояния срещу наземни цели. Първоначално проектиран да управлява ракетната система земя-въздух S-300F, сега корабът разполага с военноморски вариант на S-400 в 96 стартови клетки - еквивалентно на три пълни наземни батальона на системите за противовъздушна отбрана. Допълнителните системи за противовъздушна отбрана с по-малък обсег включват Панцир-МЕ, която замени шестте близки по отношение оръжейни системи Kashtan на бойния крайцер, и военноморски вариант на известния S-350 Vityaz, който замени 44-те ракети 4K33 'OSA-M', използвани преди това. Сменени са и всички датчици.
През 2021 г. главният изпълнителен директор на конструкторското бюро „Северное“ Андрей Дячков заяви относно подобренията на крайцера: „Високият потенциал за модернизация, интегриран в тези кораби при проектирането им, помогна да се извършат определени работи и да се оборудва „Адмирал Нахимов“ с най-модерните оръжия, което го прави най-силният надводен боен кораб в света .“ Огневата мощ на кораба със 176 ракети с по-голям обсег и мощността на хиперзвуковата ракета Zircon, съчетана с мощността на двойна ядрена задвижваща система, правят Nakhimov сериозен претендент за тази титла, въпреки че му липсват характеристиките на стелт, които се намират на по-модерни военни кораби като китайския тип 055 Class и американския Zumwalt Class . Корабите от клас „Киров“ са разработени в епоха, когато Съветският съюз имаше втория най-страховит флот за сини води в света и бързо намаляваше разликата със Съединените щати, като въвеждаше все по-страшни океански кораби в експлоатация във все по-голям брой. Постсъветска Русия, напротив, не е заложила нито един разрушител или крайцер, освен за износ, като всички построени надводни бойни кораби са около една пета или по-малко от размера на Нахимов. По този начин последният крайцер от клас „Киров“ ще се отличи в руския флот и в светлината на сериозните проблеми, които изпитва единственият самолетоносач в страната „Адмирал Кузнецов“, „Нахимов“ вероятно ще служи като флагман на флота.