Президентът Володимир Зеленски каза пред Reuters, че е готов да сключи сделка с президента на САЩ Доналд Тръмп, която включва участието на САЩ в разработването на огромните залежи на редкоземни елементи и други важни минерали в Украйна.
Тръмп каза на 3 февруари, че иска Украйна да доставя на САЩ редкоземни елементи в замяна на финансовата подкрепа на военните усилия на Киев срещу Русия.
Зеленски изрази идеята в своята стратегия за „ план за победа “, представена на съюзниците на Киев, включително Тръмп, миналата есен.
Освен всичко друго, планът предлага постигане на споразумения с чуждестранни партньори за осигуряване на съвместен достъп до стратегически ценните ресурси на Украйна.
Не беше веднага ясно дали Тръмп имаше предвид всички видове критични минерали или само редкоземни елементи. Той каза, че Съединените щати се стремят да сключат сделка с Украйна за "техните редкоземни елементи и други неща".
Редкоземните елементи са група от 17 метала, използвани за направата на магнити, които превръщат енергията в движение за електрически превозни средства, мобилни телефони, ракетни системи и друга електроника. Няма жизнеспособни заместители.
Китай, с когото Тръмп заплаши с търговска война, е най-големият производител в света на редкоземни елементи и много други важни минерали.
Геоложката служба на САЩ смята 50 минерала за критични, включително няколко вида редки земни елементи, никел и литий.
Украйна има находища на 22 от 34-те минерала, определени от Европейския съюз като критични, според данни на Министерството на икономиката. Това включва промишлени и строителни материали, феросплави, благородни и цветни метали и някои редкоземни елементи. Украйна също има значителни запаси от въглища; повечето от тях обаче сега са под контрола на Русия в окупирана територия.
и след публикуването на смесен доклад за работните места и слаби данни за потребителското настроение.
Известна като житницата на Европа, Украйна се гордее и с огромни минерални ресурси.
Някои от тях са от съществено значение за индустрии като отбрана, високотехнологични уреди, космическа и зелена енергия.
Според Института по геология Украйна притежава редкоземни елементи като лантан и церий, използвани в телевизори и осветление; неодим, използван във вятърни турбини и EV батерии; и ербий и итрий, чиито приложения варират от ядрена енергия до лазери. Финансираните от ЕС изследвания също показват, че Украйна има запаси от скандий. Подробните данни са класифицирани.
Зеленски каза в интервю в петък, че Русия е заела около половината от залежите на редкоземни елементи в Украйна.
Минни анализатори и икономисти казват, че Украйна няма комерсиални оперативни мини за редкоземни метали.
Зеленски каза още, че Украйна има най-големите в Европа запаси от титан и уран.
Според Световния икономически форум Украйна също е ключов потенциален доставчик на литий, берилий, манган, галий, цирконий, графит, апатит, флуорит и никел.
Държавната геоложка служба каза, че Украйна има един от най-големите потвърдени запаси в Европа, оценени на 500 000 метрични тона, от литий - жизненоважен за батерии, керамика и стъкло. Запасите от титан се намират предимно в северозападна и централна Украйна, докато запасите от литий са в центъра, на изток и югоизток.
Запасите на Украйна от графит, ключов компонент в батериите за електрически превозни средства и ядрените реактори, представляват 20% от световните ресурси. Залежите са в центъра и запад.
Войната причини големи щети в Украйна и сега Русия контролира около една пета от нейната територия.
По-голямата част от въглищните залежи на Украйна, които захранваха стоманодобивната индустрия преди войната, са концентрирани на изток и са изгубени.
Около 40% от металните ресурси на Украйна сега са под руска окупация, според оценки на украинските мозъчни тръстове We Build Ukraine и Националния институт за стратегически изследвания, цитиращи данни до първата половина на 2024 г. Те не предоставят подробна разбивка.
Оттогава руските войски продължават стабилно да напредват в района на източен Донецк. През януари Украйна затвори единствената си мина за коксуващи въглища край град Покровск, който силите на Москва се опитват да превземат.
Русия е окупирала най-малко две украински находища на литий по време на войната - едно в Донецк и друго в Запорожка област на югоизток. Киев все още контролира находищата на литий в централната област на Кировоград.
Олексий Соболев, първи заместник-министър на икономиката, каза през януари , че правителството работи по сделки със западни съюзници, включително Съединените щати, Великобритания, Франция и Италия по проекти, свързани с експлоатацията на критични материали. Правителството оценява общия инвестиционен потенциал на сектора на около 12-15 милиарда долара до 2033 г.
Държавната геоложка служба каза, че правителството подготвя около 100 обекта, които да бъдат съвместно лицензирани и разработени, но не предостави повече подробности.
Въпреки че Украйна има висококвалифицирана и сравнително евтина работна ръка и развита инфраструктура, инвеститорите подчертават редица пречки пред инвестициите. Те включват неефективни и сложни регулаторни процеси, както и затруднен достъп до геоложки данни и получаване на парцели.
Разработването на такива проекти ще отнеме години и изискват значителни първоначални инвестиции, казаха те.