Тайни, скрити зад велики картини

Тайни, скрити зад велики картини

От десетилетия хората търсят мистериозни знаци, символи и кодове във всяка сфера на живота, включително в изкуството. Известните творби на великите художници, занимават умовете на специалистите по изкуство и днес съвременните технологии ни помагат да открием непознати досега „скрити“ тайни. 

Нека видим някой от най-интересните тайни, зад известните творби.

„Мадона със Свети Джованино“ и конспирациите за НЛО

„Мадона със Свети Джованино“, нарисувана през XV-ти век от италианския ренесансов художник Доменико Гирландайо се озовава в центъра на конспиративни теории за НЛО. Картината изобразява Мария, която се моли над бебето Исус. Вдясно от главата ѝ има ясно разпознаваема форма на НЛО, с мъж на заден план, който e обърнал поглед нагоре към неидентифициранобект. Вярата, че животът съществува извън нашата собствена планета, е заложена още през XIV-ти век. Много привърженици на конспиративните теории за НЛО са убедени, че това е изображение на извънземен обект, а истината може би никога няма да излезе наяве.

„Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи и тайният код

Една от най-известните картини в историята, „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, вълнува любителите на изкуството от векове с озадачаващата си полуусмивка. Но това не е мистерията около картината, нарисувана през XV-ти век. През 2010 г. ученият Силвано Винчети твърди, че е открил буквата "S" в лявото око на жената. А буквата "L" е нарисувана в дясното ѝ око, а числото "72" под сводестия мост на фона на шедьовъра. Според Винчети "L" вероятно означава първото име на да Винчи, докато "S" е инициал на модела, който е позирал за ренесансовия художник. "72" може да се отнася до важни числа в християнството и юдаизма. Например, "7" се отнася до създаването на света, а числото "2" може да се отнася до дуалността на мъжете и жените.

„Старият китарист“ от Пабло Пикасо и мистериозния дамски силует

Този емблематичен портрет, рисуван по време на синия период на Пикасо, крие изцяло различна картина отдолу. Инфрачервените сканирания, извършени през 1998 г., разкриват картина на жена, скрита под произведението на испанския художник. Ако погледнете горната част на главата на мъжа, можете да видите смътен женски силует. Най-вероятно художникът няма достатъчно пари, за да купи нови платна и трябва да рисува върху стари. Освен това, Пикасо редовно използва повторно платна, когато не е доволен от картина, която е нарисувал, а не е имал средства да си купува нови.

„Създаването на Адам“ от Микеланджело и анатомията на човека

Микеланджело е може би един от малкото творци по онова време, запленени от анатомията на човешкото тяло. Той вмъква куп тайни символи в деветте библейски панела, които рисува на тавана на Сикстинската капела през XVI-ти век. Едва през 1990 г. американският лекар Франк Лин Мешбъргър отбелязва, че формите и фигурите отстрани, представляващи Бог съставляват анатомично точна фигура на човешкия мозък. Гръбначният мозък, малкият мозък, вертебралната артерия - всички те са там под някаква форма. Микеланджело вероятно просто предполага, че нашият мозък е продължение на Бог и Бог ни е дал интелигентността.

„Момичето с перлената обица“ от Йоханес Вермеер и фалшивата перла

Оказва се, че всички живеем в лъжа. Според експерти, „Момичето с перлена обица“ всъщност не носи перлена обица. Професор от университета в Лайден заявява, че перлата не би могла да бъде истинска перла, поради нейния размер и начина, по който се отразява от светлината. Вместо това вероятно е ръчно изработена перла. През седемнадесети век по-евтините стъклени перли, обикновено изработени във Венеция, са доста често срещани.

Най-четени