The National Interest: Русия разработва лазерно оръжие за борба с дронове

Както при всяка военна иновация, новата технология служи за увеличаване на силите, а това води до усилия за противодействие на заплахата. Така лазерните оръжия противодействат на безпилотните летателни апарати.

Преди Русия да започне нахлуването си в Украйна преди повече от три години, малцина военни плановици вероятно са виждали потенциала на безпилотните летателни системи (БЛС) на бойното поле. В допълнение към това, че безпилотните летателни апарати се използват за насочване на вражески превозни средства с поразителен успех, Кремъл извършва атаки с безпилотни летателни апарати срещу Украйна още от ранните етапи на войната, пише The National Interest.

В същото време Киев отговори с нанасяне на удари с безпилотни самолети по руски градове.

Въпреки че щетите за руската инфраструктура са далеч по-малки, атаките са пропаганден удар за Киев, като същевременно подчертават, че дори руската столица не е в безопасност по време на продължаващия конфликт.

И все пак най-обещаващи се оказаха оръжията за директно използване на енергия, като например лазерите. Кралските военноморски сили на Обединеното кралство работят по внедряването на широкомащабните лазери за борба с дронове/ракети Dragonfire на своите кораби през следващите години, докато конструкторите в Русия проучват мобилни варианти, които включват система, монтирана на камион, която може автоматично да открива, проследява, идентифицира и поразява въздушните платформи.

Руската държавна медия съобщи, че първата руска „лазерна пушка“, която може да сваля безпилотни самолети „на разстояние 500 метра“, е била изложена на неотдавнашната Общоруска конференция в Санкт Петербург. 

Пушката, която може да бъде с размерите на щурмово оръжие „Калашников“, е разработена за защита на „граждански обекти“ от безпилотни летателни апарати.

Макар че това не е първото такова лично лазерно оръжие, то подчертава, че оръжията с пряка енергия (DEW) могат да бъдат най-ефективният вариант за противодействие на малки безпилотни летателни апарати или рояци.

"По наши данни такива системи са на етап проектиране в Русия и не са ангажирани в зоната на специалната военна операция. За първи път показваме прототип на лазерна пушка, която унищожава безпилотни летателни апарати. Тя е разработена срещу безпилотни летателни апарати FPV и действа на разстояние 500 метра. 

Лазерната пушка въздейства физически на безпилотния самолет чрез технологията за фокусирано излъчване на итербиев лазер. Лазерният лъч унищожава корпуса на дрона, витлото, двигателите, батерията и т.н.", заявиха от компанията, разработваща пушката.

Тя също така призна, че силите на Киев са използвали подобни лазерни оръжия.

Въпреки че лазерното оръжие, показано на Общоруската конференция, е с размерите на съвременна щурмова пушка, остават въпроси, по-специално къде може да се намира източникът му на енергия. От изображението, предоставено от ТАСС, се вижда, че оръжието е монтирано на статив и вместо с магазин се захранва с енергия чрез захранващ кабел.

Това може да е връщане към огнехвъргачките, създадени за съветската Червена армия преди Втората световна война. Пламъкохвъргачките умишлено са били направени да изглеждат като обикновени пушки, а по-късно като леки картечници, докато ранните модели са представлявали танк, оборудван с нещо, което прилича на раница на пехотинец. 

Идеята е била да се избегне изтъкването на оператора на огнехвъргачката сред останалите войници. Не е ясно дали това е било съображението, но е по-вероятно да се е разбирало, че източникът на енергия за оръжието ще бъде значителен. В най-добрия случай това би била раница, носена на гърба на оператора, но би могло да се наложи и нещо по-значително.

Това обяснява защо от години не се е чувало много за китайското лазерно оръжие ZKZM-500, калибър 15 мм, споменато за първи път в доклад от 2018 г. на The South China Morning Post. То тежеше около 6,6 килограма и, захранвано от презареждаща се литиево-йонна батерия, имаше обсег на действие повече от половин миля. 

Въпреки това, като се има предвид, че малки, евтини, готови за продажба безпилотни летателни апарати са били използвани за унищожаване на танкове, а противоракетните/антидронните ракети и ракетите, използвани за противодействие на безпилотните летателни апарати на хутските бойци в Червено море, струват от стотици хиляди до милиони долари, пушките трябва да се разглеждат като много по-достъпен вариант.

Може да мине още известно време, преди „лазерен“ стрелец да стане част от пехотен отряд, но технологията е все по-близо, тъй като преминава от научна фантастика към реалност.

Питър Сучиу е автор от Мичиган. Сътрудничил е на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове, като има над 3200 публикувани материала и над двадесетгодишна кариера в журналистиката.

Най-четени