Впечатляващият пакет от оръжия и добре демонстрираната способност за избягване на откриване показват, че руснаците имат истински победител в подводната война с подводниците „Ясен-Б“, пише The National Interest.
Западните сили продължават да подценяват руските военни технологии на свой собствен риск, особено на стратегическо ниво. Това важи с най-голяма сила за руската подводна заплаха за Запада. По-конкретно, руските подводници с ядрена мощност от клас „Ясен-М“ с управляеми ракети.
Това е така, защото тези лодки не просто носят типичните ракети за наземно нападение в своите вертикални пускови тръби. Те носят най-новото оръжие за масово поразяване, което Русия усъвършенства от години. Това е хиперзвуковата крилата ракета „Циркон“ (наред с типичните противокорабни, противолодъчни и наземни крилати ракети „Калибр“ или противокорабната крилата ракета „Оникс“).
За да се утежни положението на западните военни, подводницата от клас Yasen-B се счита за една от най-тихите - вероятно най-тихите - подводници в света. Това означава, че тези ядрени зверове могат да изминават дълги разстояния, да избягват откриване, да се прибират до целите си и да отприщват унищожение на почти библейско ниво върху нищо неподозиращата си цел. Това, което тази подводница прави за руските военноморски сили, е, че им дава невероятно смъртоносна способност за нанасяне на удари. Разбира се, подводните сили на Америка са впечатляващи. Но американските подводници нямат хиперзвукови оръжия. И в това е проблемът.
Руската хиперзвукова ракета „Циркон“ може да се движи със скорост около Мах 9, или малко под 7000 мили в час. Обхватът ѝ е около 620 мили. Подобно на други хиперзвукови оръжия, най-смъртоносният аспект на това оръжие не е нито скоростта, нито полезният му товар. Това, което прави „Циркон“ най-опасен за тези, които са натоварени да се защитават от тези оръжия, са непредсказуемите, радикални маневри, които те предприемат, за да преодолеят каквито и да е системи за противоракетна отбрана, които могат да бъдат разположени срещу тях.
Руската армия вече успешно използва това специфично хиперзвуково оръжие в продължаващата си война в Украйна. Неотдавна руснаците демонстрираха това оръжие по време на военноморски учения в Средиземно море. Това беше ясен сигнал за западните сили, че руската армия разполага с възможности, срещу които западните сили - особено Съединените щати - нямат реална защита.
Що се отнася до подводниците от клас „Ясен-Б“, те са сред най-новите и усъвършенствани подводници на Русия. Проектирани през 1993 г. и влезли на въоръжение около десетилетие по-късно, подводниците от клас „Ясен-Б“ предизвикват диспепсия у служителите на Пентагона, откакто са въведени в експлоатация. Впечатляващият пакет от оръжия и добре демонстрираната им способност да избягват откриване показват, че руснаците имат истински победител в подводната война с „Ясен-Б“. Тези подводници разполагат и със сферична сонарна система MGK-600 „Иртиш-Амфора“, която е на най-високо ниво, което означава, че за вражеските подводници ще бъде трудно да се приближат незабелязано до тези лодки.
Нещо повече, подводниците от клас Yasen-B са изработени от нискомагнитна стомана, за да се намали способността на операторите на вражеските сонари да откриват тези лодки. За разлика от другите руски подводници, клас „Ясен-Б“ има само един корпус. Интересно е, че екипажът, необходим за „Ясен-Б“, е много по-малък от този на американските ѝ съперници. Това показва висока степен на автоматизация на тези вече опасни подводници.
Тази подводница се захранва от ядрен реактор от четвърто поколение „Африкантов ОКБМ“. Всъщност това е първата руска подводница с ядрен реактор от четвърто поколение. Всъщност реакторът има естествена циркулация на водата. С други думи, няма нужда от шумни циркулационни помпи, както е при други руски подводници. Това е още една причина, поради която тази подводница е изключително тиха по време на плаване.
Освен това скоростта на тези лодки притеснява Пентагона. Много експерти смятат, че тези подводници могат да развиват скорост от 28 възела, когато са в тих режим - което е по-бързо от американската атомна подводница клас „Сийулф“ или клас „Вирджиния“.
Всичко това се съчетава, за да даде на руснаците истинска ударна способност, която е относително несравнима с американската. Сега не е моментът Вашингтон да ескалира срещу Русия. Напротив, сега е моментът да се проведат преговори. Това е единственият начин да избегнем нова световна война, пише още The National Interest.
Брандън Джей Уейхърт, анализатор по въпросите на националната сигурност в National Interest, е бивш служител в Конгреса и геополитически анализатор, който сътрудничи на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline. Той е автор на книгата Winning Space: Как Америка остава свръхсила, Biohacked: The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy (Войната в сянка: стремежът на Иран към надмощие).