Вече повече от три години Русия е изцяло въвлечена в инвазията си в Украйна, но военноморските цели на Кремъл не са останали на заден план. Въпреки че Черноморският флот на Москва понесе някои сериозни удари от страна на оръжейния арсенал на Киев, доставен от Запада, подводните му способности продължават да заемат централно място. През март Русия пусна на вода първата си атомна ударна подводница, специално разработена за носене на хиперзвуковата ракета „Циркон“. Когато „Перм“ дебютира, тя стана шестата подводница от семейството на клас „Ясен“ по проект 885/885М и се очаква да достигне оперативен капацитет някъде през следващата година. Плавателните съдове „Ясен“, заедно с руските подводници от класовете „Акула“ и „Оскар“, съставляват подводния флот на Москва, пише The National Interest.
Въпреки че подводниците „Ясен“ са технически замислени по време на Студената война от Съветския съюз, плавателните съдове от този клас са построени едва през 1993 г. след разпадането на СССР. Бюджетните ограничения в крайна сметка възпрепятстват развитието на подводниците до края на 2000 г., когато руските власти решават да възобновят класа под ново обозначение „Ясен-М“. С водоизместимост от 13 800 тона и способност да развиват скорост над 35 възела под вода, тези руски подводници превъзхождат по възможности своите предшественици. По отношение на мощността на въоръжението този клас е доста смъртоносен.
Съветската класа „Акула“ според съобщенията „шокира“ западното разузнаване, когато тези подводници бяха представени за първи път непосредствено преди разпадането на СССР. Забележително е, че „Акула“ са сред най-тихите подводници в света, което ги прави скрита опасност за противниците им. Akulas са проектирани така, че да могат да се противопоставят на американските си аналози, и могат да се гмуркат по-дълбоко от съперниците си от клас Los Angeles. Що се отнася до огневата мощ, корабите „Акула“ са оборудвани с крилати ракети за нападение S-10 (обозначени от НАТО като SS-N-21 Sampson), които са сравними с произвежданите в САЩ ракети от серията „Томахоук“. През годините Русия модернизира подводниците си „Акула“, за да може платформата да запази предимството си в условията на съвременни заплахи. Най-новите „Акула“ могат да изстрелват ракети „Калибр“, което ги прави по-смъртоносни от предишните варианти.
Проектирани да могат да се изправят срещу ударните групи на американските самолетоносачи, подводниците от клас „Оскар“ (проект 949 „Антей“) са създадени с оглед на огневата мощ. Както е описано подробно от Naval Technology: „Подводницата е оборудвана с 24 крилати ракети SS-N-19 Granit (кодово име на НАТО „Shipwreck“) с обсег на действие 550 км. Дължината на ракетата е 10,5 м, теглото ѝ е 6,9 т, а бойната глава е с тегло 1000 кг. Скоростта ѝ е 1,5 Мах. Съгласно договора СТАРТ ядрените бойни глави за тези ракети са заменени с високоскоростни бойни глави.“ За да могат да носят цялото това въоръжение, подводниците „Оскар“ са доста тежки. Всъщност те са четвъртият по големина тип подводници, произвеждани някога. Тези подводници могат да плават със скорост тридесет и седем мили в час, когато са потопени, но се смята, че се гмуркат бавно и им липсва маневреност, с каквато разполагат по-новите платформи.
Мая Карлин, писател по въпросите на националната сигурност в The National Interest, е анализатор в Центъра за политика на сигурност и бивш стипендиант на Анна Собол Леви в Израел.