Отркиха уникален сребърен пръстен в цитаделата на Кокалянски Урвич

Сребърен пръстен със златен обков бе открит при разкопки на Националния исторически музей в цитаделата на Кокалянски Урвич. Находката е от гроб 9 в една от проучваните черкви, съобщи д-р Филип Петрунов (НАИМ-БАН), който заедно с Виолина Кирякова (НИМ) ръководи проучването. Archaeologia Bulgarica съобщи в социалните мрежи, че пръстенът вероятно е принадлежал на човек от българското царското семейство от втората половина на XIV век. На него е изобразен двуглав орел. Над орела няма корона, което означава, че не става дума за самия владетел. Това е първоначалната хипотеза на археолозите от екипа.

Пръстенът е открит в един от четирите гроба, маркирани в каменния плочник на черквата-гробница (много рядък тип) чрез нещо като псевдо арки. Два от тях вероятно ще се окажат ограбени още през XVI век – при премахването на насипа археолозите са намерили пръснати сребърни ажурни части от накит, вероятно диадема. Но първия гроб, който са отворили, не е бил обект на посегателства, макар че костите в ковчега с хоросанова замазка отгоре не са в добро състояние заради просмукването на дъждовна вода.

„Все пак мога да кажа, че първоначално пръстенът трябва да е бил на ръката на покойника. Мястото на гроба е в преддверието, тоест на човек от по-късно погребаните в черквата – коментира д-р Филип Петрунов. – Иконографския тип ни насочва към 60-те-80-те години на XIV век, но още не сме готови да предположим името на човека, заради когото скалата е била изсечена много трудно на 1,10 м надолу. Ще добавя само, че розетата отстрани върху пръстена символизира приемственост и родова памет.“

Според любители на накитите откритието предполага присъствието на шишмановия род на Урвич, както споменава и Паисий Хилендарски. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура