Съседите ударно модернизират аскера
Със своите 648 000 души в редовни формирования турската армия е девета в света по численост и втора в НАТО след тази на САЩ. Армията е полупрофесионална. На военна повинност подлежат всички мъже, навършили 20-годишна възраст, доброволци от 18 г., жените - на нестроеви, медицински, тилови и щабни длъжности, срокът е от 6 до 15 месеца според образованието, след уволнението им до 45-годишна възраст са военнозадължени. На мобилизация подлежат всички мъже на възраст от 16 до 60 г. и жени на възраст от 20 до 45 години.
Турските въоръжени сили впечатляват с оборудването си. Според открити източници те разполагат към настоящия момент с 4263 танка, 812 самоходни артилерийски установки, 6398 бронетранспортьора, 449 хеликоптера и около 370 бойни самолета.
Във военно-морските сили служат 48 600 души, имат 215 кораба и спомагателни съда, включително 14 подводници, 19 фрегати, 7 корвети; военноморската авиация включва 26 самолета и 49 хеликоптера. Но това не е всичко. Има и брегова охрана, която се състои от 13 780 души със 124 кораба плюс по-малки съдове и 24 хеликоптера.
Турция разработва собствен танк, автоматична пушка, самоходно оръдие, брониран автомобил. Тя има и проект за изтребител от пето поколение. Освен това има ударен хеликоптер и добър безпилотник. Смята се, че южната ни съседка разработва и собствена междуконтинентална балистична ракета. Предлагаме на читателите на „Труд” кратък преглед на новите оръжия на Турция. Данните препечатваме от сайта „Искам да знам”.
Фрегата „Газиентеп“
Турската фрегата Газиентеп е една от основните бойни единици на ВМС на южната ни съседка. Нейният състав е близо 300 души. През 2006г. тя бе изпратена на мисия в Ливан /ЮНИФИЛ/ по линия на ООН. Така Турция стана първата мюсюлманска държава, която изпраща военнослужещи в ЮНИФИЛ. Турските ВМС се състоят от 14 000 кадрови военнослужещи и 34 500 наборни войници. Целият флот е общо от 48 000 души личен състав, включително бреговата охрана (2200 души) и 3 100 морски пехотинци. Флотът има голямо стратегическо значение за турските въоръжени сили, особено Северния флот, която осигурява проливите, свързващи Средиземно и Черно море. Освен това турските военноморски сили също така действат и в редица международни военни мисии, като например ALTHEA, CTPF, ISAF, КФОР, ЮНМИК и т.н. През 1960 г. турският флот е реорганизиран в четири основни формирования: Командване на турския флот, Команда на северната морска зона, Команда на южната морска зона и Военно морско обучение и образование.
Танкът Altay
Altay е името на новия турски танк. Все още не се знаят много подробности за него, но е известно, че той ще има композитна броня. Оръдието ще е гладкоцевно, 120 мм, с 4-ма души екипаж. Танкът с тегло от 65 тона е снабден с двигател с мощност от 1800 к.с., а максималната скорост, която развива е 70 км/ч. Любопитно е, че това ще е първата такава машина в света, който има електромотор. По този начин може да се елиминира топлинният сигнал на танка и така той ще стане невидим за ракетите с топлинно насочване.
За разработването на Altay Турция е отделила 1 милиард долара, а плановете са да има 1000 броя на стойност от 13 милиарда долара. Саудитска Арабия, Пакистан, Азербайджан и Оман са проявили интерес към машината.
Хеликоптерът TAI T129
За изненада на мнозина, Турция има свой собствен боен хеликоптер TAI T129. Плановете са тя да бъдат произведени 50 бройки от тази машина. TAI T129 е направен в партньорство с AgustaWestland и има обсег от 561 км, а максималната скорост, която може да развие, е 269 км/ч.
Разполага с разнообразно въоръжение, радари и модерна авионика.
Оръдието T-155 Firtina
Приетото на въоръжение в турската армия през 2004 г. тежко самоходно оръдие T-155 Firtina не отстъпва по нищо на германския Panzerhaubitze 2000. Турското оръдие има 155 мм калибър, а снарядите му са с 40 км далекобойност. Може да стреля със скорост от 2 изстрела на минута. Екипажът на самоходното оръдие е от 5 човека, а когато резервоарът е пълен, може да преодолява 480 км. Оръдието е снабдено с немски дизелов двигател и използва технологии, които са разработени от военното подразделение на Samsung, създало южнокорейската гаубица K-9.
Изтребител 5-о поколение
Турция е в процес на създаване на свой изтребител от 5-о поколение TAI TFX. Той трябва да бъде готов до 2023г. За разработване на самолета са заделени 25 милиарда долара, а 250 броя трябва да постъпят на въоръжение. Самолетът ще използва два двигателя EJ200 – със същите лети и Eurofighter Typhoon.
Корпусът ще бъде направен от композитни и карбонови елементи, като по този начин се постига невидимост от радарите, по-голяма от тази на F-35.
Балистична и ядрена програма
Много е вероятно Турция да върви по стъпките на Иран в създаването и развитието на своя ядрена програма, съобщават израелски източници. Такава ядрена програма може лесно да се прикрие с развитието на цивилна ядрена програма. Не е без значение фактът, че Турция желае сама да произвежда горивото за своите ядрени реактори на атомните си централи, а след това отработеното гориво да остава на нейна територия. По същия начин постъпи и Иран. А гражданските технологии лесно могат да бъдат използвани и за военни цели, по-точно за прикритие и производство на атомни бомби.
Освен програмата за ядрено оръжие, Турция развива и програма за балистични ракети. В момента в процес на разработка е ракета с обсег от 2500 км. А Ердоган нееднократно е заявявал, че иска неговата страна да има ракета с обсег от 10 000 км. Тези ракети се използват само за ядрено оръжие. През 90-те години на миналия век са били купени китайски технологии, които са използвани в разработките на такива ракети. В последствие тези технологии са развивани и усъвършенствани. Някои западни разузнавания смятат, че турците са успели да се сдобият от бившите съветски републики с документи, свързани с разработването на балистични ракети.
Освен това Турция планира да изгради тестова ракетна площадка и контролен сателитен център и има амбицията да разработи своя собствена космическа програма до 2023 г.
Бронирана машина Cobra II
Турция разполага с брониран 4х4 джип Cobra II. Самото име подсказва, че това е втора версия на джипа, много по-добра от първия вариант, като може да транспортира 9 души. Той съоръжен с 6,7-литров V6 турбодизелов двигател, с 1100 Нм въртящ момент и мощност от 360 к.с. Машината тежи 12 тона, но мощният двигател помага да развива 120 км/ч.
Cobra II има всякакви екстри, които да помагат в бойна обстановка, като например предна топлинна камера, мощна камера за задно виждане, автоматична трансмисия, климатик. Той има две версии с автоматично 22 мм оръдие, 12,7 мм картечница и противотанкови ракети. Планирано е до края на това десетилетие Турция да приеме на въоръжение 300 броя от бронираната машина.
Безпилотникът Bayraktar
Анкара разработва и безпилотен самолет – Bayraktar Tactical UAS, който може да лети без прекъсване 24 часа, на височина от 8000 метра. Въоръжен е с две ракети с лазерно насочване. Системите за управление на безпилотния самолет може да се побере в един тир. Турция вече го е използвала срещу кюрдските бунтовници. С разработването на Bayraktar Tactical UAS Турция се нарежда сред страните, които имат свои безпилотни самолети. Такива страни са САЩ, Израел, Китай, Пакистан и Иран, като на Пакистан са помагали Китай и САЩ.
Автоматът MPT-76
Това е автоматична пушка с модулен дизайн, изцяло проектирана от Турция.
За създаването й са похарчени над 22 милиона долара, целта е тази пушка да влезе на въоръжение и да замени използваната в момента немска Heckler & Koch G3.
Оказва се, че MPT-76 е по-издръжлива от АК-47, което означава, че пушката може да издържа на екстремни условия и лоша поддръжка, но това не пречи на точността й.
По точност MPT-76 значително надминава Heckler & Koch G3. При изпитанията се установява, че турската пушка има гарантирана точност до 600 метра, може да изстрелва 650 куршума в минута със скорост 800 метра в секунда. Тя разполага с Пикатини шина, което помага лесно да се модифицира. Има две версии с калибри, съответно 7.62x51 мм и 5.56x45. Предпочитаният от турците калибър е 7.62x51 мм.
Към тази пушка има интерес от Чили и Пакистан, като ще бъде закупена и от Азербайджан.