Четирите скандинавски държави – Дания, Норвегия, Финландия и Швеция – обединяват военните си ресурси, за да се подготвят за отблъскване на евентуална агресия от страна на Русия. Общият подход е още по-актуален, след като САЩ заплашват да отслабят подкрепата за НАТО, пише The Wall Street Journal.
"Скандинавските страни, известни с фокуса си върху социалната политика и усилията да осигурят мирен и уютен живот на гражданите си, се очертават все повече като модел за защита на Европа. Те оглавяват усилията за преобръщане на десетилетните усилия за свиване на военните разходи, за да се противопоставят на евентуална руската агресия и все по-несигурните гаранции за сигурност от Белия дом на Доналд Тръмп. Взети заедно четирите северни страни имат икономика с почти същия размер като тази на Русия", се посочва в статията, озаглавена "Швеция има танковете. Финландия има войниците. Добре дошли в пан-скандинавската армия".
Швеция може да се похвали със сложна отбранителна индустрия, произвеждаща подводници, бойни танкове и свръхзвукови изтребители. Норвегия има усъвършенствано морско разузнаване и бойни способности в Арктика. Финландия има една от най-големите армии в Европа и мощна артилерия. А датските специални части имат десетгодишен опит в служба в опасни райони на Афганистан и Ирак.
„Имате регионална групировка, която има икономическия и ресурсен потенциал да изгради напълно интегрирана отбранителна промишлена база, каквато има Германия, но с много различно възприятие за заплахата и силна политическа воля“, казва Ерик Чиарамела, старши сътрудник във фондацията Карнеги за Русия и Евразия в Берлин и бивш старши анализатор на разузнаването на САЩ.
Северният блок може да послужи като модел за други групировки от държави, като тези около Черно море, добавя Мати Песу, старши научен сътрудник във Финландския институт по международни отношения. Той каза, че моделът може да служи и като защита срещу бъдещи провали, ако действията на Тръмп доведат до разпадането на трансатлантическия съюз:
"Това е потенциален план Б, ако НАТО не проработи."
Държавите обединиха своите военновъздушни сили, създавайки Скандинавско съвместно въздушно командване през 2023 г. Миналата година те разработиха концепция за обща отбрана до 2030 г. в рамките на Северното отбранително сътрудничество (Nordefco).
Според бившия генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг, сега министър на финансите на Норвегия, скандинавските страни са приели обща политика за сигурност за първи път от 1400 г., защото са осъзнали значението на задълбочаването на военното сътрудничество. В крайна сметка, според скорошна оценка на датското разузнаване, Русия може да започне война срещу една или повече европейски страни от НАТО в рамките на три до пет години. Вероятността за това ще се увеличи, ако се сключи мир в Украйна и Русия получи възможност да превъоръжи и укрепи своята армия.
Северните страни са сред най-активните поддръжници на Украйна. Според Института за световна икономика в Кил към февруари Швеция е на 6-то място по военна помощ, отпусната за нея (като процент от БВП), Финландия е 5-та, Дания е 2-ра (и е дарила цялата си артилерия), а Норвегия е 11-та. Но Осло наскоро обяви удвояване на подкрепата за Киев до повече от 8 милиарда долара тази година.
Копенхаген разработи план за финансиране на закупуването на оръжия от украинското правителство от отбранителните предприятия на страната. Този подход, наречен „датски модел“, се използва от все повече европейски страни: вместо да снабдяват Украйна със собствени оръжия, които не могат да произведат навреме, те финансират производството им в Украйна, която познава по-добре бойните си нужди, успява бързо да адаптира производството си към тях и освен това получава икономически стимул.
Подкрепата за отбранителната индустрия на Украйна е сигурен начин за засилване на възпирането срещу Русия, докато САЩ блокират присъединяването на Украйна към НАТО, казва Анна Висландер, директор за Северна Европа в Атлантическия съвет.
"Обединяването на нашите отбранителни индустрии е много силен сигнал", посочва тя.