Германското контраразузнаване - Федералната служба за защита на конституцията - класифицира крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) като "екстремистка организация", която застрашава демокрацията, съобщават медиите в страната.
Решението не означава забрана на партията, но е необходимо на тайните служби за по-широко наблюдение на дейността на формацията, обясняват експерти, цитирани от Bild.
Според конституционния адвокат Фолкер Бьоме-Неслер от Университета в Олденбург, класификацията „юридически не означава абсолютно нищо“. И още: „Това е вътрешна оценка от орган, нищо повече.“
Освен това, не Службата за защита на Конституцията взема решение за забрана на партии, а Федералният конституционен съд – и то само по искане на Бундестага, Бундесрата или федералното правителство, уточнява Бьоме-Неслер.
"Разбирането за хората, основано на етнос и родословие, което доминира в партията, не е съвместимо със свободния демократичен ред. Тази концепция цели да изключи определени групи от населението от равноправното им участие в обществото, да се отнася с тях по начин, който нарушава конституцията, и да ги поставя в позиция, в която да имат подчинен статус", аргументира решението си германското контраразузнаване.
АзГ не приема германските граждани с мигрантски произход, и най-вече мюсюлманите, за равноправни представители на германския народ, пише още в оценката. Този подход води до това определени хора и групи да бъдат "оклеветявани и очерняни", пораждайки "нерационални страхове и враждебност спрямо тях", се посочва в констатацията.
Според министърката на вътрешните работи Нанси Фезер, "Алтернатива за Германия" доказано води кампания срещу свободния демократичен ред.
"АзГ представлява етническа концепция, която дискриминира цели групи от населението и застрашава гражданите с изказвания за мигранти като за втора категория германци", каза Фезер в изявление.
Решението бе взето броени дни преди встъпването в длъжност на избрания за канцлер на Германия Фридрих Мерц от Християндемократическия съюз, както и на фона на разгорещените дебати за това как да се работи с АзГ в новия парламент, отбелязва Ройтерс.
Според анализатори решението крие риск да увеличи подкрепата за АзГ и нейните наративи, които биват отхвърляни от традиционните, утвърдени партии. Няколко социологически проучвания през последните седмици отреждат първо място на "Алтернатива за Германия", посочва агенцията.
Някои фракции от АзГ, като например младежкото крило, вече бяха определени като екстремистки, но партията като цяло до момента бе класифицирана само като "предполагаемо екстремистка" - решение, взето през 2021 година.
Новият ѝ статут позволява на властите да използват по-лесно тайни методи за наблюдение на партията, като вербуването на тайни информатори или прехващането на комуникационни канали.
Привличането на нови членове също може да стане трудно за АзГ, тъй като за тях вече ще има ограничения при назначаването им за държавни служители.