Гърция е сред най-уязвимите в Европа към сушата, причинена от климатичните промени, която представлява нарастващ риск за селското стопанство и туризма - два ключови стълба на гръцката икономика, пише To Vima.
Гръцкото правителство подготвя мащабни реформи за справяне с ескалиращата водна криза в страната , тъй като продължителната суша и покачващите се температури довеждат резервите до критични нива. Национална стратегия, фокусирана върху управлението на водите, ще бъде представена днес в централата на министър-председателя в Атина.
Според подробности, цитирани от Bloomberg, планът включва консолидиране на над 700 малки, предимно общински водоснабдителни компании в само три основни субекти, с цел рационализиране на операциите и подобряване на разпределението и опазването на водните ресурси.
В момента две държавни компании — EYDAP (Атина) и EYATH (Солун) — управляват водоснабдителните услуги в най-големите градове на Гърция. Съгласно новия план, тези две ще разширят оперативния си обхват, а трета публична компания ще бъде създадена, за да обслужва останалата част от страната. И трите юридически лица ще останат под държавен контрол.
За да подобри ефективността, правителството планира също така да реформира практиките за наемане на персонал и да привлече специалисти по управление от частния сектор, според източник, запознат с плана. Въпреки че стратегията все още е в процес на преразглеждане и подлежи на промени, тя бележи най-амбициозния ремонт на водната инфраструктура на Гърция от десетилетия.
Успоредно с това правителството ще създаде специален фонд за финансиране на проекти за критична инфраструктура, включително язовири и инсталации за обезсоляване. Целта е да се засили водната сигурност в регионите, най-засегнати от сушата – включително Атика (районът на Атина) и Крит – и двата от които ще бъдат официално класифицирани като зони с недостиг на вода, за да се ускори изпълнението.
Тази инициатива идва в момент, когато Гърция преживява поредната интензивна гореща вълна, като се очаква температурите на континента да достигнат 43°C тази седмица. Нивата на водата в региона на Атика, където живеят 4,4 милиона души, намаляват постоянно през последните три години поради екстремни горещини и намалени валежи.
По-широкият средиземноморски регион, включително Гърция, е сред най-уязвимите в Европа към сушата, обусловена от климатичните промени, която представлява нарастващ риск за селското стопанство и туризма - два ключови стълба на гръцката икономика. В допълнение към недостига на вода, страната е изправена пред инфраструктурни предизвикателства от екстремни метеорологични явления, включително разрушителни наводнения, причинени от мощни бури.
В момента Гърция има 1327 проекта, свързани с водите, които са в процес на изпълнение или планиране, изискващи общи инвестиции от над 5 милиарда евро. От 2019 г. насам вече са завършени 278 проекта за управление на водите на стойност 356,4 милиона евро.