Европейската централна банка ще запази лихвените проценти в четвъртък, прекъсвайки след седем поредни понижения, тъй като изчаква мъглата около търговските отношения на Европа със САЩ да се разсее, съобщава Reuters.
ЕЦБ намали наполовина основния си лихвен процент от 4% на 2% в рамките на само една година, след като укроти рязкото покачване на цените, последвало края на пандемията COVID-19 и нахлуването на Русия в Украйна.
След като инфлацията вече се върна към целта от 2% и се очаква да се задържи там, централните банкери от еврозоната вероятно ще останат на място тази седмица и ще наблюдават какви мита ще наложи американската администрация на президента Доналд Тръмп на Европейския съюз след крайния срок за преговори на 1 август, заявиха всички 84 икономисти, анкетирани от агенцията.
Напрегнатите и непредсказуеми търговски преговори между Вашингтон и Брюксел затрудниха определянето на политиката.
Заплахата на Тръмп да наложи 30% мито върху стоки от ЕС, изнасяни за САЩ - по-строго мито, отколкото ЕЦБ предвиждаше дори при най-негативния от трите сценария, които публикува миналия месец - принуди председателя на ЕЦБ Кристин Лагард и колегите ѝ от Управителния съвет да обмислят по-ниски резултати за растежа и инфлацията.
"Ако двете страни наистина сключат такава сделка, това ще подкрепи нашето мнение, че икономиката на еврозоната може да възстанови инерцията си от четвъртото тримесечие нататък и че няма да е необходимо ЕЦБ да намалява лихвите допълнително", заяви икономистът от Berenberg Холгер Шмидинг.
Сред сключените досега сделки, които биха могли да послужат като образец за ЕС, Япония договори 15% митническа ставка, Индонезия - 20%, а Великобритания, която има търговски дефицит със САЩ, - 10%.
"Ключовият момент е, че тарифите изглежда ще бъдат по-високи и по-разнообразни в различните държави, отколкото плоската базова линия от 10%, за която мнозина предполагаха, че ще бъде крайната точка на тарифните преговори", заяви Пол Холингсуърт, ръководител на отдела за икономика на развитите пазари в BNP Paribas.