Ако Русия спечели тази война, Европа ще бъде в опасност, защото няма да спре дотук. Това каза в интервю за El Periodico ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел.
Месец и половина преди Владимир Путин да насочи войските и танковете си срещу съседна Украйна, върховният представител за общата външна политика и политиката за сигурност на Европейския съюз Жозеп Борел направи първото си пътуване за годината до Киев.
„Много е впечатляващо да видиш президента на една държава да ти казва: „Знаем, че руснаците ще ни нападнат, и когато го направят, знаем, че няма да дойдеш да умреш за Киев, но поне ни изпрати оръжие “, обяснява ръководителят на европейската дипломация по време на интервю за EL PERIÓDICO в кабинета си в Брюксел, един ден преди да отпътува за Асамблеята на ООН.
„Когато го видях отново, прозорците на офиса му бяха покрити с чували пръст и градът беше бомбардиран“, спомня си той, убеден, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС не може да бъде „обратен“, защото за украинците това е въпрос на „екзистенциален” и „оцеляване”.
Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел увери, че Европейският съюз не иска "унищожаването" на Русия.
Според него не всички европейски държави имат еднакво отношение към конфликта. „Има страна, която е много скептична относно последиците от санкциите, която смята, че те не работят и че не е трябвало да бъдат въведени, защото с това се простреляхме в крака", призна Борел. „Не споделям това анализ, но тази страна гласува за всички предложения за санкции. Тя е скептична, не вярва в тях, но не нарушава единството."
„Разбира се, би било по-добре, ако вместо да прекарваме три месеца в обсъждане дали да изпратим танкове Leopard, или не, те да бъдат изпратени по-рано. Русия е способна да произвежда оръжия и разполага с много по-големи запаси от нашите и които изчерпахме много бързо“, каза още Борел.
„Знаем с какво разполагаме. Знаем, че за момента тези боеприпаси са достатъчни“, каза той, призовавайки за ускоряване на темповете на производство и използване на запасите, с които разполагат страните-членки на общността. „Ние ще произвеждаме повече муниции, но докато тече производството, дайте на Украйна това, което имаме“, заяви Борел.