Защо руската рубла има по-добри резултати и какво означава това

Снимка: Pixabay

Рублата се поддържа и от валутния контрол

Поскъпването на руската рубла с 45% спрямо щатския долар от началото на годината я превърна в една от най-добре представящите се валути в света, но рязкото поскъпване се оказва нож с две остриета за руската икономика, която е подложена на тежки санкции, пише Reuters.

Силната рубла означава, че деноминираните в долари енергийни приходи носят по-малко рубли за руския бюджет. Руският бизнес също така твърди, че това оскъпява износа за купувачите в долари и други валути.

Но управителят на централната банка на президента Владимир Путин, Елвира Набиулина, твърди, че по-меката валута би била признак на икономическа уязвимост.

Набиулина, която в петък обявява последното решение за лихвените проценти, казва, че валутният курс не е създаден само за да удовлетвори износителите, като подчертава, че силната рубла е продукт на строгата парична политика, необходима за борба с упорито високата инфлация.

По-долу са обяснени някои от факторите за поскъпването на рублата и последиците от него.

Лихвените проценти по депозитите в рубли също се повишиха над 20%, което прави валутата привлекателна за спестителите и като спекулативна търговия заради нейната доходност. Същевременно високите разходи по заемите забавиха вноса, намалявайки търсенето на чуждестранна валута.

Въпреки че централната банка твърди, че има свободно плаващ обменен курс, тя продава китайския юан - единственият ѝ основен инструмент за интервенция - за да подкрепи рублата. Когато рублата укрепва спрямо юана, курсът ѝ спрямо долара също се повишава, за да се избегне арбитраж.

По-силната рубла помага на регулатора да се бори с инфлацията, като прави вноса по-евтин. Първият заместник главен изпълнителен директор на ВТБ Дмитрий Пянов твърдеше наскоро, че това е част от целенасочена стратегия.

Рублата се поддържа и от валутния контрол, въведен след началото на войната в Украйна, за да се предотврати изтичането на капитали, но напоследък износителите репатрират повече валутни приходи, отколкото са задължени.

След като санкциите засегнаха Московската фондова борса (MOEX) през 2024 г., рублата се търгува извънборсово спрямо долара и еврото. Банките докладват своите котировки на централната банка, която ги използва за определяне на официалния курс.

Този пазар е непрозрачен, тъй като само централната банка вижда пълните данни за сделките. Някои по-малки, предимно неруски банки, отчитат котировките на доставчици на пазарни данни.

Рублата се търгува срещу юана на MOEX. Фючърсите върху долара и рублата, които също се търгуват на MOEX, осигуряват някои пазарни насоки за обменния курс. В Русия не съществува черен пазар на чуждестранна валута.

Рублата вече не е основна международно търгувана валута и много западни компании и банки са напуснали Русия. Но Русия продължава да бъде водещ износител на петрол и селскостопанска продукция и единадесетата по големина икономика в света.

Стремежът на Русия да пренасочи търговията си към незападни валути, особено към юана, може да има последици за глобалната доминация на щатския долар в дългосрочен план. Големите развиващи се икономики като Китай и Индия наблюдават отблизо.

Юанът изпревари долара като най-търгуваната чуждестранна валута в Русия. През 2024 г. 95% от търговията на Русия с Китай ще се урежда в юани и рубли.

Обемът на търговията с юани и рубли на Московската борса през 2024 г. достига 33 трилиона рубли (420 млрд. долара). Общият обем на търговията на Русия с Китай достигна рекордните 245 млрд. долара. Рублата поскъпна спрямо юана с 25% през тази година.

Енергийните компании репатрират печалбите си в юани, а вносителите използват юани за закупуване на стоки. Повечето анализатори сега се фокусират върху курса рубла/юан, а не върху долара.

Правителството иска по-слаба рубла, за да увеличи бюджетните приходи. В бюджета за 2025 г. е заложен среден курс от 94,3 рубли за долар, но сегашният курс е около 78.

Ако рублата остане силна, анализаторите на ВТБ смятат, че бюджетът може да загуби 2,4% от приходите си през тази година.

Износителите - от петрола до металите и селското стопанство - също изпитват затруднения. По-силната рубла води до свиване на приходите им. Много официални лица и бизнес лидери казват, че биха предпочели курс от 100 за долар.

Обществеността все още възприема долара като еталон, въпреки че използването на юана се увеличава. Долари и евро в брой продължават да се предлагат в банковите клонове, въпреки че сега има много по-малко обменни бюра, отколкото през предишните десетилетия.

Най-четени