При посещение, което подчертава задълбочаващия се интерес на Гърция към Близкия изток, министър-председателят Кириакос Мицотакис стана първият лидер на ЕС, който посети Ливан в понеделник след неотдавнашното прекратяване на огъня в южната част на страната, пише електронното издание на в. Kathimerini. Срещайки се с ливанския премиер Наджиб Микати, Мицотакис обеща подкрепата на Гърция за регионалното възстановяване и подчерта нейната роля за насърчаване на диалога между общностите и държавите в тази исторически нестабилна област.
„Фактът, че съм първият чуждестранен лидер, който посети Ливан след прекратяването на огъня и развитието в Сирия, е важен за мен“, каза Мицотакис, подчертавайки ангажимента на Атина за стабилност и сътрудничество. Неговият колега Микати отговори, подчертавайки, че „в много отношения ние сме съседи, Кипър и Гърция са толкова близки и винаги се стремим към най-добрите отношения с тях“.
Визитата включваше и срещи с патриарх Йоан X от Антиохия и представители на гръцката православна общност, което е отражение на историческата роля на Гърция като защитник на християнските малцинства в региона. Тази символична връзка подкрепя целта на Гърция да остане неутрален, но активен събеседник в Близкия изток, способен да се ангажира с различни религиозни и политически субекти.
Дипломатическите съображения са съчетани със стратегически опасения. Тъй като Кипър е позициониран като държава на първа линия на ЕС близо до Ливан и Сирия, Гърция гледа на тези развития през призмата на регионалната сигурност. Близостта на бреговете на Ливан и Сирия до Кипър – особено на фона на нарастващото турско влияние – подчертава бдителността на Атина.
Мицотакис също така изрази готовността на Гърция да помогне за модернизирането на ливанските въоръжени сили, по-специално на флота, предлагайки подкрепен от НАТО опит. Този жест сигнализира за амбицията на Гърция да играе по-голяма роля в стабилността на Близкия изток, въпреки че нейните членства в НАТО и ЕС усложняват отношенията с ключови регионални играчи като Турция, пише още Kathimerini.
Междувременно непрекъснато задълбочаващите се връзки в областта на отбраната между Кипър и САЩ предизвикаха гнева на Турция, като турският министър на отбраната Яшар Гюлер критикува нарастващото сътрудничество като „увреждащо чувствителния баланс на острова“.