Компаниите, традиционно фокусирани единствено върху отбраната, все повече навлизат в космическия сектор.
Въпреки че космосът и отбраната винаги са били свързани, фокусът доскоро беше предимно върху цивилната употреба, а не върху военните космически възможности. Но сега това се променя.
„Въпреки че много от водещите европейски космически компании са създадени като потомци на отбранителни компании или са вградени в отбранителни корпоративни структури, тази тенденция е в упадък до началото на 2020 г.“, според анализ на базирания във Виена Европейски институт за космическа политика (ESPI).
По-специално от средата на 2022 г. тенденцията се ускори, като все по-голям брой отбранителни компании се занимават с космоса — или като надграждат предишни дейности, или като го изследват като нова стратегическа възможност.
„Завръщането на войната в Европа, появата на антисателитни заплахи и нарастващата милитаризация на космоса от други сили ни принуждават да разглеждаме космоса като стълб на нашата стратегическа автономия“, каза евродепутатът Кристоф Грудлер (Франция/Обнови Европа) пред Euronews.
Грудлер, който е съпредседател на интергрупата на Европейския парламент за небето и космоса, твърди, че твърде много държави-членки в момента работят върху отделни национални планове, което води до фрагментация и липса на координация.
„Нуждаем се от по-европейски подход – а това означава да се фокусираме върху програми, проектирани, финансирани и управлявани на ниво ЕС“, добави френският либерал.
И все пак Европа инвестира едва 0,07% от своя БВП — или 14 милиарда евро годишно — в космически дейности, с бавна, но забележима промяна към персонализирани функции за сигурност и военни, каза Матия Ренчел, изследователски мениджър в ESPI, пред Euronews.
„Все още има остра разлика в капацитета и инвестициите, необходими за превръщането на допълнителната стойност на космоса в реалност. Те се оценяват на 0,15 до 0,25% от европейския БВП до 2040 г.“, подчерта Ренцел.
Ръководителят на Европейската космическа агенция (ESA), съставена от 23 държави-членки, включително Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство, каза, че в сравнение с глобални конкуренти като Китай, САЩ, Индия или Япония, Европа в момента инвестира много малко в космоса за отбрана.
"Хубавото е, че Европа има способността. Имаме едни от най-добрите космически инженери и учени, които работят наистина с космически технологии и имаме отлични компании със световен стандарт, така че можем да го направим", каза Йозеф Ашбахер в интервю за Euronews във вторник във Варшава.
Понастоящем само 15% от европейските бюджети са разпределени за военни космически дейности - доста под средната глобална стойност от около 50%, която продължава да се използва за отбрана.
На този фон няколко европейски държави - включително Австрия, Франция, Италия, Люксембург и Швеция - са разработили военни стратегии, посветени на космическата област. Но като цяло Европа все още действа бавно, когато става въпрос за разработване и внедряване на собствените си способности, според ESPI.
Грудлер вярва, че ЕС трябва да действа на няколко фронта: обединяване на ресурси чрез общи европейски програми, създаване на истински европейски капацитет за обществени поръчки в космоса и пълно интегриране на космоса в дългосрочна индустриална стратегия — на същото ниво като полупроводниците, енергията или изкуствения интелект.
"Не е нужно да копираме ред по ред Съединените щати. Но се нуждаем от политическа визия, единство и приемственост", каза той.
Шефът на ESA, от друга страна, посочи необходимостта от значително увеличение на бюджета.
„Имаме възможност в края на тази година, когато ще се проведе Министерската конференция на ESA. Това ще бъде много важен момент, когато Европа се ангажира наистина да увеличи инвестициите в космоса, за да сме сигурни, че наваксваме в международните дейности в космоса“, каза Ашбахер.
По време на последната среща на Съвета на ESA в Париж през 2022 г. държавите-членки увеличиха бюджета на агенцията със 17%, достигайки рекордните 16,9 милиарда евро.
През ноември 2025 г. се очаква министрите на ESA да го увеличат допълнително до около 21 милиарда евро по време на срещата си в Бремен, Германия – въпреки че окончателната цифра и предложението за бюджет все още се обсъждат.