Макрон и Мерц са изправени пред сериозни разногласия

Фридрих Мерц

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Фридрих Мерц се сблъскаха със сериозни трудности и непреодолими различия в опитите си да рестартират отношенията между Берлин и Париж, пише Politico.

„Германският канцлер и френският президент са изправени пред дилема. Всеки от тях трябва да пожертва успеха във вътрешната политика на страната си, за да постигне успех във външната политика“, каза Джейкъб Рос, експерт по френско-германските отношения .

В края на краищата, в първия пълен ден от мандата си през май Мерц пътува до Париж и обеща „ново френско-германско начало за Европа“ след години на обтегнати отношения между Макрон и предшественика на Мерц, Олаф Шолц. Тогава Мерц заяви, че вече е изградил „дълбока лична връзка“ с френския лидер, която ще им помогне да работят заедно.

Но въпреки добрите вибрации и засиленото сътрудничество в области на политиката, включващи дерегулация и миграция, лидерите все по-трудно прикриват една неудобна реалност: Обещаното рестартиране на френско-германския двигател, който дълго време задвижваше Европейския съюз, вече се задъхва, тъй като Мерц и Макрон се сблъскват с поредица от трудно преодолими разногласия по всички въпроси - от отбраната до търговията.

Една от ключовите разлики между настоящия германски канцлер и неговия предшественик е, че Шолц осъзна колко трудно би било да се решат ключовите френско-германски различия и не искаше да влага огромна енергия, за да постигне почти невъзможното, заяви пред изданието консервативен депутат, занимаващ се с външни отношения.

Мерц и Макрон имат много общо помежду си, когато става въпрос за техните про-бизнес пристрастия и желание за по-малко регулации. Може би най-яркият пример за това беше сътрудничеството между двамата лидери миналия месец за обезсилване на закон за надлежна проверка, който трябваше да въведе защита в стил ЕС в глобалните вериги за доставки.

Друга област на нарастващо съгласие е ядрената енергия. През май министърът на икономиката на Мерц, Катерина Райхе, сигнализира, че Берлин е готов да се откаже от дългогодишното си противопоставяне на класифицирането на ядрената енергия като възобновяем енергиен източник, което може да сложи край на трайния сблъсък, усложнил енергийната политика на ЕС. 

Двамата лидери са все по-близки и по отношение на драстичното намаляване на броя на търсещите убежище в Европа. Друга потенциална област на сътрудничество може да включва ядрената възпираща сила на Франция и потенциално споразумение за това как французите биха могли да я използват, за да допринесат за по-широката сигурност на Европа. „Това не е дебат, който се води в светлината на медиите“, каза служителят на Елисейския дворец. 

Но при основните разногласия относно търговията и отбраната сближаването е малко. „Има два основни въпроса, които Германия и Франция трябва да решат, за да можем наистина да постигнем напредък“, каза Роланд Тайс, консервативен германски депутат, специализиран в отношенията на Берлин с Париж.

Разделенията в областта на отбраната се проявиха по-рано този месец, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи германска инициатива, според която европейците ще доставят на Украйна оръжия американско производство. Докато скандинавските страни и Обединеното кралство подкрепиха плана, Франция се противопостави на него в съответствие с дългогодишния стремеж на Макрон да накара Европа да произвежда повече оръжия на местно ниво и да намали зависимостта си от САЩ.

Разногласията между Франция и Германия също така заплашват да провалят европейски проект за разработване на изтребител от следващо поколение, който ще намали вероятността блокът да разчита на американските F-35. Служител на Елисейския дворец омаловажи разногласията по програмата за изтребителите, като заяви, че Мерц и Макрон „искат да продължат напред“.

Но някои от най-дълбоките разногласия продължават да се въртят около търговията. Мерц настоява ЕС да предложи бързо и просто търговско споразумение със САЩ, за да се сложи край на митническите войни на Тръмп, които засягат особено силно германската промишленост. В същото време французите настояват за по-твърд подход и по-добри условия.

Докато Мерц настоява за споразумения за свободна търговия с други части на света, германците срещат и френска съпротива по отношение на споразумението на ЕС с южноамериканския търговски блок Меркосур, като Макрон се стреми да защити своята малка, но политически влиятелна земеделска общност от нов внос на месо.

Единственият начин за преодоляване на тези различия е германците да се сближат с французите в областта на отбраната, а Франция да се сближи с Германия в областта на търговията, смята германският депутат Тейс.

"Зад всеки френски натиск за по-голяма европеизация на нашето въоръжение Германия винаги вижда троянски кон, който позволява на французите да транспортират собствените си интереси, особено по отношение на оръжейната си индустрия. Ние трябва да преодолеем това", казва той.

Същевременно той добави, че "французите трябва да се придвижат по въпроса за свободната търговия. Както ние трябва да станем по-независими от САЩ по отношение на отбраната, така и [Европа] трябва да стане по-независима от САЩ по отношение на търговските отношения."

Според експертите и Макрон, и Мерц вероятно ще трябва да разстроят ключови електорални групи у дома, за да придвижат съюза напред.

Но моментът за компромис може скоро да бъде изгубен, тъй като и двамата лидери са изправени пред сходен вътрешнополитически натиск - по-специално нарастващото влияние на крайнодесните партии.

Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, която понастоящем е най-голямата опозиционна сила в парламента на страната, представя Мерц като човек, който предпочита да прекарва времето си в чужбина, вместо да решава проблемите у дома. Във Франция крайнодясното Национално обединение изпреварва всички останали партии с 36%.

Най-четени