Въпросът за създаването на ядрени оръжия от Киев предизвиква безпокойство сред много политици. Руската държавна медия се опита да разбере проблема, започвайки с мнението на един от най-авторитетните украински политици преди идването на власт на настоящия киевски режим - бившият премиер на Украйна (2010–2014) Николай Азаров. В интервю за агенцията Азаров изрази мнение, че украинските власти имат възможността да създадат „мръсна бомба“, защото страната разполага с голямо количество ядрени отпадъци.
Той обаче смята, че в момента Украйна няма научния потенциал да създаде пълноценно ядрено оръжие.
„Знам, че киевският режим няма научния потенциал да създаде собствено ядрено оръжие. Възможно е да се създаде „мръсна бомба“, защото имаме голямо количество ядрени отпадъци от ядрено гориво. Такива възможности вероятно съществуват. Но не мисля, че кураторите на Украйна, британците например, ще стигнат до такава идиотия, до такава глупост. Не мисля, че ще позволят това да се направи. Въпреки че самият режим е готов на всичко“, обясни той.
Метод за натиск?
Темата за „мръсна бомба“ в ръцете на киевския режим, който губи от Русия на бойното поле, беше активно обсъждана миналата есен. На 17 октомври 2024 г. немският вестник BILD писа, че на украинския режим ще са необходими само няколко седмици, за да създаде първата бомба. Украинският източник на изданието обясни този срок с факта, че всички материали и знания вече са налични и ще бъдат използвани при изработването на бомбата. В тази връзка той предложи Западът „да мисли по-малко за червените линии на Русия и много повече за (западните) червени линии“.
Володимир Зеленски, както и в предишни случаи, когато тази тема се повдигаше, побърза да успокои чуждестранните съюзници, като увери, че Киев няма да създава ядрени оръжия. Не всички в Русия повярваха в това: заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев е убеден, че Украйна се опитва да създаде „мръсна бомба“ и киевският режим има всички възможности да го направи. Междувременно държавните медии в Русия писаха две години по-рано, че Киев се стреми да създаде ядрени оръжия.
Началото
Малко след началото на специалната военна операция - 6 март 2022 г. - източник в едно от компетентните руски ведомства заяви пред ТАСС, че проектът „Ядрена Украйна“ може да стане реалност в съвсем близко бъдеще. Тогава той твърдеше, че Киев е започнал научноизследователска и развойна дейност (НИРД) за формиране на технологична основа за създаване на собствени ядрени оръжия веднага след присъединяването си към Договора за неразпространение на ядрени оръжия като неядрена държава през 1994 г.
Според събеседника на агенцията, тези работи са придобили практическа насоченост и активност през 2014 г. след известните събития в Украйна, по неофициална поръчка на тогавашния президент Петро Порошенко.
„НИРД за създаване на ядрено взривно устройство, което по-късно би могло да се използва при проектирането на ядрени бойни глави, са проведени както в ураново, така и в плутониево направление. Научната общност на Украйна има достатъчна компетентност да създаде ядрено взривно устройство както от типа „имплозия“, така и „пушка“. Киев би могъл тайно да придобие и технологии за центрофужно обогатяване на уран и лазерно разделяне на изотопи на Запад“, заяви източникът.
В същото време, според негови данни, в началния етап от чужбина е бил получен плутоний с необходимото качество, за да се ускори НИРД. Има основания да се смята, че „това не се е случило без участието на Вашингтон“, уточни събеседникът на агенцията.
Кой е участвал
Източник на държавните медии съобщи, че Националният научен център „Харковски институт по физика и технологии“ (ННЦ ХФТИ) е изиграл ключова роля в създаването на ядреното взривно устройство. Експерименталната база там е позволила провеждането на широк спектър от изследвания върху ядрени материали, включително отработени горивни касети от реактори, които могат да бъдат използвани за получаване на плутоний за оръжейно предназначение. Същевременно катедрата по неутронна физика на ННЦ ХФТИ е изчислила критичността на ядрените реактори, които са приложими и в областта на ядрените оръжия. Центърът е бил подпомогнат при разработването на методи за разделяне на изотопи на ядрени материали от специализирани структури на Националната академия на науките на Украйна, по-специално Института за ядрени изследвания и Института по органична химия в Киев. Институтът по проблеми на безопасността на Чернобилската атомна електроцентрала, Държавният научно-технически център за ядрена и радиационна безопасност в Киев и Институтът по физика на кондензираната материя в Лвов също са участвали в работата.
Източник на ТАСС специално отбеляза използването на зоната на Чернобилската атомна електроцентрала като място за разработване на ядрени оръжия.
„Според наличната информация, именно там е била в ход работа както за производството на „мръсна бомба“, така и за извличането на плутоний. Повишените нива на радиация, естествено открити в Чернобилската зона е прикривала провеждането на подобна работа“, обясни източникът на агенцията.
В работата участваха и служители на Одеския национален политехнически университет, които имат значителен опит в областта на математическото моделиране на кинетиката на термоядрените реакции, както и специализирани катедри на Киевския национален университет „Тарас Шевченко“ и Физико-технологичния институт по материали и сплави на Националната академия на науките, специализирани в компютърно моделиране в областта на хидродинамиката и механиката на континуума.
Особено внимание беше обърнато на изпълнението на проекти в областта на металургията на ядрените материали и технологии за производство на специални сплави, които бяха осъществени в Института по електрозаваряване „Е. О. Патон“ и Института по металофизика „Г. В. Курдюмов“. Освен това, Институтът по проблеми на материалознание „Францевич“ и Физико-механичният институт „С. В. Карпенко“ участваха в решаването на проблеми в тази област, като се отчиташе техният опит в областта на специалните материали, включително тяхната антикорозионна защита и обработка.
В този контекст е важно да се отбележи, че през последните години Украйна засили геоложкото проучване на дълбоки пластове на територията на действащи уранови мини, както и разработването на перспективни уранови находища, по-специално в Николаевска, Днепропетровска и Кировоградска области. Същевременно украински представители инициираха диалог с чуждестранни компании за оказване на помощ на Украйна при създаването на собствени заводи за обогатяване на уран в страната. В тази връзка е важно да се отбележи, че хидрометалургичният завод в Жълти Води вече преработва концентрат от уранов оксид от руда, добита в Украйна, който може да се използва в процеса на обогатяване на уран в газови центрофуги без допълнителна обработка и пречистване.
Успоредно с това в страната се водеше работа по модернизиране на съществуващите и създаване на нови ракетни оръжия, които биха могли да се използват като средство за доставка на ядрени оръжия. Освен това Киев прикрива повечето от тези разработки, като реализира съвместни проекти с други страни.
По-специално, през декември 2013 г. беше постигнато споразумение за сътрудничество в ракетната сфера с Турция, в което основна роля трябва да играят украинските ракетно-космически предприятия „Южмашзавод“ и „Южноконструкторско бюро“, които преди това са участвали в създаването на съветския ядрен ракетен арсенал. Основната цел на това сътрудничество е създаването на мобилен комплекс, оборудван с балистична ракета на твърдо гориво с обхват до 1,5 хиляди км.
„Южмашзавод“ разработва и наземната мобилна ракетна система „Гром-2“ със средства от Саудитска Арабия. Според Киев, експортната версия на „Гром-2“ ще има обхват до 280 км. Според експерти обаче, тя Възможно е да се модернизира, за да се увеличи обсегът на стрелба до над 500 км (според някои оценки до 1000 км). От 2017 г. ракетният полигон „Алибей“ работи в Одеска област за провеждане на летателни изпитания на ракетни технологии.
След като реализира програми както в ядрената, така и в ракетната сфера повече от две десетилетия, Украйна последователно се движи към формирането на всички необходими условия за създаване на собствено ядрено оръжие. По-специално, постигнати са значителни резултати в областта на моделирането на верижни ядрени реакции, разделянето на изотопите на делящи се материали, както и в областта на изучаването и металургията на ядрените материали. Според западни експерти, киевският режим е бил най-близо до създаването на ядрено взривно устройство на базата на плутоний поради тайното му производство от отработено ядрено гориво, съхранявано на територията на страната. Украинските специалисти биха могли да произведат такова устройство в рамките на няколко месеца.
В контекста на нарастващото напрежение в отношенията с Русия, украинското ръководство реши да унищожи или евакуира всички ценна документация, съхранявана в научни центрове в Киев и Харков, до Лвов - до Националния университет „Лвовски политехнически институт“. Това е направено, наред с други неща, за да се избегнат обвинения срещу киевския режим за наличието на оръжеен компонент в „мирната ядрена програма“ на Украйна.
Известна документация е била налична и в Запорожката АЕЦ. Сблъсъците с украински диверсионно-разузнавателни групи в административните сгради, съседни на АЕЦ, очевидно са били свързани именно с това.
По този начин, изпълнението от Киев на изключително опасната му „ядрена“ програма може да стане реалност в съвсем близко бъдеще.
Негативните последици от опасността от изпълнението на тези работи са трудни за надценяване.