Наистина ли Русия произвежда за три месеца толкова боеприпаси, колкото НАТО за година?

В речта си в Лондон миналия месец генералният секретар на НАТО Марк Рюте повтори предупреждението, което е отправял публично поне три пъти тази година: западният алианс изостава сериозно от Москва в производството на боеприпаси.

„По отношение на боеприпасите Русия произвежда за три месеца толкова, колкото цялото НАТО произвежда за една година“, заяви Рюте на 10 юни, добавяйки, че военната машина на Путин „ускорява, а не забавя“.

Рюте, който стана шеф на военния алианс през октомври миналата година, повтори същото предупреждение.

„Нека го повторя отново. Икономиката на НАТО е 25 пъти по-голяма от тази на Русия. Тя е 50 трилиона (долара), а руската икономика е два трилиона. Тази икономика от два трилиона долара произвежда четири пъти повече боеприпаси, отколкото цялото НАТО в момента“, каза той.

Но дали твърденията му са верни спрямо наличните данни? Според Euronews макар производството на боеприпаси в Москва да е било приблизително четири пъти по-голямо от това на НАТО през 2024 г., има признаци, че разликата намалява. 

Какво знаем за производствения капацитет на Русия за боеприпаси?

Информацията за военния производствен капацитет на Москва е класифицирана. Оценките на експертите се основават на изявления на официални лица, изтекла информация от разузнаването и исторически данни.

Можем да кажем с увереност, че Москва е увеличила значително производството си на боеприпаси, откакто започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., изпреварвайки западните си колеги.

Естонската служба за външно разузнаване оценява, че Русия е произвела или ремонтирала 400 000 артилерийски снаряда през 2022 г., като е увеличила производството си повече от единадесет пъти, за да произведе 4,5 милиона снаряда през 2024 г.

Анализ на консултантската фирма Bain & Company за Sky News от май 2024 г. стига до същото заключение, като оценява общия брой на произведените или ремонтирани снаряди през 2024 г. на 4,5 милиона.

Русия произвежда предимно 122-милиметрови и 152-милиметрови артилерийски снаряди, докато снарядите по стандарта на НАТО имат малко по-голям диаметър от 155 мм и се използват главно в западните гаубични системи, като тези, предоставени от съюзниците на Киев.

Анализът на Bain & Company оценява, че 152-милиметровият снаряд, предпочитан от Москва, е и около четири пъти по-евтин за производство – 1000 долара (860 евро) на снаряд, в сравнение с 4000 долара (3430 евро) за 155-милиметровия снаряд по стандарта на НАТО.

Смята се, че запасите от амуниции, с които разполага Москва, са по-големи от собствения й производствен капацитет, поради запасите, които внася от съюзниците си.

Според медийни съобщения, цитиращи южнокорейски разузнавателни данни, изтекли тази седмица, Северна Корея е доставила на Русия 12 милиона 152-милиметрови снаряда за използване в Украйна.

Макар тази цифра да не може да бъде потвърдена от независим източник, сателитни снимки, анализирани от Wall Street Journal през декември миналата година, показаха признаци за значително разширяване на производствените мощности в Северна Корея, както и за увеличение на доставките за Русия.

Как се сравнява капацитетът на НАТО?

През 2024 г. Европа и САЩ са произвели около 1,2 милиона снаряда годишно, според Берлинския институт за международни въпроси по сигурността, в сравнение с около 4,5 милиона за Русия.

Тези оценки до голяма степен съвпадат с твърдението на Рюте, че Русия произвежда четири пъти повече боеприпаси годишно от своите партньори от НАТО.

Въпреки това западният алианс се стреми да намали драстично тази разлика през 2025 г.

Европейската комисия е поставила цел да увеличи производството на боеприпаси до 2 милиона патрона годишно през 2025 г., докато САЩ се стреми да постигне нова цел от 100 000 патрона месечно до октомври.

Други съюзници, включително Норвегия, Обединеното кралство и Канада, също се стремят да ускорят веригите за доставки.

Докато постигането на тези цели би позволило на НАТО значително да намали разликата с Русия, западните съюзници в миналото са имали затруднения да изпълнят обещанията си.
Европейският съюз не успя да постигне целта си да предостави на Украйна един милион артилерийски снаряда до март миналата година, което накара Чешката република да поведе международна кампания за набиране на средства за закупуване на повече боеприпаси за Киев, в която оттогава са се включили 16 държави.

Оттогава чешката инициатива е доставила 1,6 милиона снаряда на Украйна. Чешкият външен министър заяви през май, че е осигурено финансиране за продължаване на програмата до 2026 г., но че нейното бъдеще зависи от парламентарните избори, насрочени за октомври.

Забавянето на Запада застрашава ли съпротивата на Украйна?

Не е ясно и колко от тези запаси на Запада ще бъдат изпратени в Украйна през 2025 г.

Правителството в Киев по-рано заяви, че се нуждае от около 200 000 боеприпаса на месец, за да може да устои на руските атаки на фронтовата линия.

Украинският президент Володимир Зеленски наскоро заяви, че Украйна се надява да получи около 3 милиона артилерийски снаряда от своите съюзници през тази година, включително 1,8 милиона от програма, ръководена от Чехия.

Но Западът, и по-специално Европа, все още се бори да съживи своята амуниционна промишленост. Взривните вещества – основният компонент на амуниционните снаряди – са в недостиг, като в момента само една фабрика в Полша произвежда тринитротолуен или ТНТ.
Западните цели също са все още далеч зад тези на Русия, въпреки че руската икономика е почти 25 пъти по-малка от общата икономика на страните от НАТО.

Най-четени