Националистически отряди патрулират по улиците на Русия

Крайнодесните групи запълват вакуума в градовете, тъй като много полицаи воюват в Украйна

Отряди за самоотбрана все повече поемат контрола на руските улици и налагат своя версия на националистически, прокремълски ред, докато полицаите напускат за по-високи заплати, сражавайки се във войната в Украйна, пише The Wall Street Journal.

Според публикацията, в някои градове в страната липсват до половината от патрулните служители на полицията, а нивата на престъпност се увеличават.

Една от най-големите групировки, които запълват този вакуум, е "Руска общност", която има 150 клона в 11 часови зони в Русия. Редиците на групата се попълват включително от ветерани, завръщащи се от фронта.

"Руска общност" увеличи присъствието си в големи руски социални медийни платформи като Telegram и VKontakte. Тя предлага мобилно приложение, което всеки може да изтегли, заедно с бутон за спешни случаи.

Видеоклипове в руските социални медии показват членове на организацията, които се намесват във всичко - от пиянски спорове между съседи до насилие и тормоз по улиците на Сибир. Членовете понякога задържат хора, които обвиняват в дребни престъпления, докато пристигне полицията.

Но те също така често стигат далеч извън редовната полицейска работа, като нахлуват в домове и работни места на мигранти, разбиват гей партита и насилствено набират хора в армията.

Войната е изчерпала работната сила в цяла Русия, тъй като мъжете се присъединяват към армията, привлечени от щедри бонуси, които понякога надвишават годишната заплата. Нищо не подкопава закона и реда повече от отсъствието на полицаи, отишли на фронта.

Властите, особено в отдалечените региони, се нуждаят от помощ. Службата за национална сигурност ФСБ е фокусирана главно върху противодействието на саботажни актове от Украйна и антивоенни настроения. Според Министерството на вътрешните работи, местните полицейски сили са загубили около 33 000 служители през последната година и в момента са изправени пред недостиг от около 172 000 души.

"Руска общност" отрича твърденията, че е националистическа организация, посочвайки, че се придържа към "традиционните ценности", помага за почистването на паркове и празнува традиционни руски празници.

Ръководителят на Следствения комитет на Русия публично подкрепи групата, което предизвика спекулации, че тя действа с одобрението на властите.

„Разбираме, че полицията е недокомплектована... Готови сме да помогнем“, каза сибирският политик и един от основателите на групата Андрей Ткачук. Той обаче редовно използва унизителен език по отношение на мюсюлманите в свои публични изказвания и видеоклипове в интернет.

В Новосибирск, където 40% от местата в патрулната полиция са вакантни, членове на "Руска общност" отидоха на строителна площадка и задържаха мигранти, работещи там. Облечени в черно и въоръжени с палки, те заснеха чужденците и след това ги отведоха до близкото полицейско управление, за да проверят трудовия им статус.

Някои от тези групи имат мощни поддръжници сред бизнесмени и държавни служители. Губернаторът на Приморски край Олег Кожемяко е създал доброволческа правоохранителна единица, наречена „Тигър“, която включва ветерани от 155-та бригада на морската пехота, разположена във Владивосток.

В Тюмен войници, току-що завърнали се от фронта, патрулират по улиците през нощта. Групаta, наречена „Руска дружина“, е подкрепена от влиятелния прокремълски бизнесмен Константин Малофеев.

Използването на национализъм в политиката винаги е било нож с две остриета в Русия, особено за Путин, който пропагандира службата на Родината в опит да потисне опозицията срещу войната, да повиши популярността си и да увеличи броя на новобранците на фронта, коментира WSJ.

Но в страна с близо 200 етнически малцинства, той се стреми да избегне агресивния руски национализъм, чиито корени тръгват от неонацистките движения, набрали сила след разпадането на Съветския съюз.

Нарастващото използване на групи като "Руска общност" обаче може да наруши този деликатен баланс, особено като се има предвид наличието на ветерани, които имат боен опит и травми от войната. Това също противоречи на пропагандата, която Кремъл използва, за да оправдае войната си в Украйна – че се бори с нацисти.

Най-четени