Новата оръжейна линия на Кремъл: Фабриките за дронове и стратегията срещу Украйна

Русия редовно променя тактиката си

През изминалата година руските заводи започнаха да произвеждат огромни количества безпилотни летателни апарати, като създадоха смъртоносна флотилия, която сега почти ежедневно се издига в украинското небе в рекорден брой, пише The Wall Street Journal.

Според украински официални лица нападението в сряда е било най-голямото досега. В ранните сутрешни часове Русия изстреля 728 дрона и боеприпаси за примамка към градове в Западна Украйна. Нападенията бяха извършени само няколко часа след като президентът Тръмп упрекна Русия, че протака мирните преговори за прекратяване на войната, като заяви, че САЩ получават „много глупости“ от руския президент Владимир Путин.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че нападението отново е показало, че Русия няма желание да сложи край на войната.

„В момент като този, когато са направени толкова много усилия за постигане на мир и прекратяване на огъня, и само Русия отхвърля всички тях“, заяви той в социалните мрежи.

Нападенията често са насочени към украински военни обекти и към това да накарат Украйна да изразходва своите дронове-прехващачи. 

Според анализ на украински данни, направен от Центъра за информационна устойчивост, британска организация за разследвания с отворен код, от началото на тази година над 24 000 безпилотни самолета са се насочили към украинските градове. Атаката в сряда включваше повече безпилотни самолети за една нощ, отколкото за целия месец юли миналата година.

Много от най-мащабните атаки се случват на фона на нарастващото напрежение между Русия и САЩ. през последните дни Русия достигна предишен рекорд след разговора между Тръмп и Путин, който накара американския президент да заяви, че е разочарован от руския лидер заради нежеланието му да спре войната. 

В сряда Москва се опита да омаловажи последните коментари на Тръмп, които бяха направени по време на заседание на кабинета предишния ден и включваха думите, че много от казаното от руския лидер се е оказало „безсмислено“.

„Ние сме доста спокойни по този въпрос“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в сряда по повод критиките на Тръмп към Путин.

Това, което подготви почвата за безпрецедентния мащаб на атаките с дронове в сряда, беше споразумението, което Русия подписа през ноември 2022 г. с Иран, за закупуване и производство на иранските бойни дронове Shahed на руска територия. Според неотдавнашен доклад на C4ADS, организация с нестопанска цел, изследваща незаконните мрежи по света, Русия е платила 1,75 млрд. долара за технологията Shahed, оборудването, изходния код и 6000 дрона.

Това, което подготви почвата за безпрецедентния мащаб на атаките с дронове в сряда, беше споразумението, което Русия подписа през ноември 2022 г. с Иран, за закупуване и производство на иранските бойни дронове Shahed на руска територия. Според неотдавнашен доклад на C4ADS, организация с нестопанска цел, изследваща незаконните мрежи по света, Русия е платила 1,75 млрд. долара за технологията Shahed, оборудването, изходния код и 6000 дрона.

По това време Москва е изразходвала голяма част от запасите си от ракети с далечен обсег през същата година и ефективните, но евтини ирански безпилотни самолети предлагат алтернативно решение, което позволява на Москва да продължи въздушните си нападения. Оценките за това колко струва на Русия производството на един безпилотен самолет „Шахед“ се различават значително, като анализаторите в областта на отбраната посочват сума от 35 000 до 60 000 долара.

Първоначалните модели се доставят директно от Иран, но Русия също плаща за технологията и с течение на времето овладява различните елементи на производствената верига. В Татарстан, източно от Москва, съоръженията в специалната икономическа зона „Алабуга“ се разширяват, за да отговорят на изискванията за производство на дронове.

Украински безпилотни летателни апарати са нанасяли удари по съоръжението няколко пъти, но Русия е успяла да продължи работата. Служители на разузнаването в Киев твърдят, че оттогава тя е възложила части от нея на други съоръжения в страната. 

За Русия местното производство на безпилотни летателни апарати е начин да намали зависимостта си от Иран - прозорливо решение в светлината на израелските бомбардировки над Иран миналия месец и изчерпването на собствените запаси от безпилотни летателни апарати на Иран чрез ответни атаки срещу Израел.

Адаптациите на Москва също така са подобрили първоначалния дизайн на Иран, като са ги направили по-бързи и по-тихи. Това е увеличило маневреността им и е спомогнало за увеличаване на щетите.

Украински официални лица твърдят, че Русия произвежда повече от 5000 безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие всеки месец, като някои от тях могат да прелетят 2500 км до целта си. Това е позволило на Москва да насити небето на Украйна с тези летателни апарати. 

Русия редовно променя тактиката си, за да предизвика максимален хаос. Целта на Русия е да принуди Украйна да изразходва ценни ракети-прехващачи за сваляне на безпилотни летателни апарати-примамки, които на външен вид приличат на обикновени безпилотни летателни апарати „Шахед“, но не носят никакъв полезен товар. Русия разполага стотици такива имитиращи дронове, за да отклони вниманието на украинската противовъздушна отбрана от реалната заплаха, твърди Киев.

Най-четени