Осъдиха ЕК за SMS-ите на Фон дер Лайен с шефа на “Пфайзер” (обзор)

Автор: Труд news
Решението на съда е удар върху имиджа на Урсула фон дер Лайен.

Институцията скрила комуникацията за покупката на COVID ваксини

Съдът уважи жалба на “Ню Йорк таймс” за отказан достъп до информация

От Брюксел се оправдават, че нямали исканите данни

Съдът на Европейския съюз отмени решението на Еврокомисията, с което тя отказа достъп до SMS-и между шефката на ЕК Урсула фон дер Лейен и главния изпълнителен директор на “Пфайзер” Алберт Бурла, съобщи БТА.

Преди три години журналистката Матина Стеви от в. “Ню Йорк таймс” подаде заявление за достъп до всички съобщения, разменени между фон дер Лайен и Бурла в периода 1 януари 2021 г. - 11 май 2022 г. по време на преговорите за покупка на ваксини срещу COVID-19. ЕК отхвърли искането с обяснението, че не пази тези документи.

С днешното си решение съдът уважи жалбата на медията и отмени решението на ЕК, като припомни, че правилата за достъп до документи целят да се даде възможно най-широко действие на правото на обществен достъп до документите, държани от институциите. По принцип следва да бъде осигурен такъв достъп до всички документи на институциите, заключи съдът.

Допълва се, че отговорите на ЕК по внесеното от изданието искане се основават или на хипотези, или на променяща се или неточна информация. Изданието е предоставило непротиворечиви доказателства, описващи осъществен обмен на текстови съобщения между председателя на комисията и Бурла, и така е оборено твърдението за несъществуване на исканите документи.

При това положение ЕК не може просто да твърди, че не разполага с исканите документи, а трябва да представи достоверни обяснения, позволяващи на обществеността и на Общия съд да разберат защо тези документи не може да бъдат намерени. ЕК не е обяснила подробно какъв вид търсене е предприела, за да намери посочените документи, нито е уточнила местата, където е извършено търсенето, пише в съобщението на съда.

ЕК не е представила правдоподобно обяснение, за да докаже, че не разполага с исканите документи. Еврокомисията не е изяснила в достатъчна степен дали поисканите текстови съобщения са били заличени и в такъв случай дали заличаването е било извършено доброволно или автоматично, или дали мобилният телефон на председателя на ЕК междувременно е бил заменен. ЕК не обяснява по правдоподобен начин защо е приела, че текстовите съобщения не съдържат съществена информация или данни, изискващи последващи действия, чието съхранение трябва да се осигури.

Това решение на Общия съд може да се обжалва пред Съда на ЕС само по правни въпроси в срок от два месеца и десет дни след съобщаването му.

В отговор на съдебното решение ЕК разпространи изявление, в което обещава да предприеме по-нататъшни стъпки и да осигури допълнителни обяснения за действията си. Прозрачността винаги е била много важна за комисията под ръководството на Фон дер Лайен, пише в изявлението. Ще продължим стриктно да спазваме действащите правни изисквания и задълженията си, добавя комисията.

По-късно говорител на ЕК съобщи, че институцията е проверила дали има регистрирани документи, засегнати от искането на “Ню Йорк таймс” и не е открила данни. “След това се уверихме дали такива документи може да съществуват, без да са регистрирани и също не открихме такива данни. Не казвам, че са били изтрити съобщения”, посочи говорителят.

Днешното съдебно решение не поставя под въпрос правилата на ЕК за регистрация на документи, а постановява, че Еврокомисията трябва да даде по-подробно обяснение при какви обстоятелства не регистрира документи, заяви говорителят. Той изрази надежда да не бъдат предприемани последващи стъпки от жалбоподателя.

Сега Фон дер Лайен, която публично се застъпва за етичност в управлението и европейски ценности, се сблъсква с нарастващ натиск да обясни защо комуникацията ѝ с “Пфайзер” е била скрита, при положение че става дума за договор на стойност над 35 милиарда евро.

Най-четени