Плановете за радикално преразпределение на гръцките въоръжени сили включват превръщането на по-малките части, разположени на егейските острови, в напълно самодостатъчни, способни, наред с други неща, да произвеждат собствена храна, енергия и питейна вода, пише електронното издание на в. Kathimerini.
Отбранителното планиране на Гърция, поне през последните 50 години, се фокусира върху защитата срещу атака от Турция. Топографията на Егейско море, с голям брой населени острови, ги прави особено уязвими, тъй като не могат всички те да бъдат едновременно охранявани и защитавани.
Новото планиране, част от така наречената „Дневен ред 2030“, дава приоритет на това фронтовите формирования да бъдат почти автономни, способни да вземат свои собствени бързи решения, без да чакат заповеди от ръководството на въоръжените сили и щабовете на големи части.
Концепцията за автономия на фронтовата линия е заимствана от реакцията на Украйна на руската инвазия през февруари 2022 г. Географията на Украйна е много по-различна, но факт е, че по време на близо три години и половина война много малки украински части успешно са удържали терен срещу числено далеч превъзхождащи руски части.
Центърът за изследвания, технологично развитие и иновации на въоръжените сили от години проучва начини за повишаване на самодостатъчността на фронтовите подразделения. Това планиране включва поддържане на самообслужването им в случай на блокада, без неотложна нужда от доставки отвън. Това означава отглеждане на собствена храна с минимално количество вода, използване на обезсоляване за получаване на питейна вода и получаване на енергия от слънчеви панели.
Тези подразделения се нуждаят и от дронове както за отбранителни, така и за настъпателни операции. Изследователският център е разработил дрон FPV (вид от първо лице). Трудната част е да се поддържа цената под 500 евро за брой. Други страни, по-напреднали в производството на дронове, като например Съединените щати, се опитват да поддържат единичните разходи на подобно ниво, тъй като потенциално стотици от тези дронове могат да бъдат изстрелвани всеки ден.
Министерството на отбраната също така се стреми да снабди всяко подразделение с поне едно или две преносими оръжия за борба с дронове, по същия начин, както някога се е стремило да снабди всяко подразделение с противотанкови оръжия.
Всички тези планове се разработват с мисълта, че Турция може да разположи по-голям брой сили. Този факт е оказал сериозно влияние върху решението всички наборници да се присъединят към армията, а не към флота и военновъздушните сили, за да се увеличи броят на резервистите.
Също така, като част от засилените отбранителни мерки, ще бъдат построени общо 522 подземни инсталации, 315 от които на островите, а останалите на континента. Те трябва да бъдат готови до 2028 г.