Полша заяви, че ще продължи граничните проверки с Германия, стига Берлин да поддържа собствения си контрол, позовавайки се на необходимостта от "симетрия" при прилагането на миграционната политика.
Премиерът Доналд Туск бе категоричен, че полското правителство няма да позволи на нелегални мигранти да влязат в страната и подчерта, че само лица със законно разрешение ще могат да преминават границата, съобщи TVP World news, цитирана от Anadolu Agency.
"Полша ще позволи да влязат в страната само на тези, които имат право да останат и са одобрени от правителството. Ерата на пълната отвореност приключи, не по наша вина", каза той.
Обръщайки внимание на нарастващите опасения относно миграцията, Туск подчерта, че политиката на Полша е в съответствие с по-широката европейска тенденция за затягане на границите, добавяйки, че Германия е изправена пред подобни предизвикателства.
"Ще продължите да провеждате строга миграционна политика, дори срещу нашите германски съседи. Канцлерът (Фридрих) Мерц също разбира това. Той също има свои собствени проблеми, проблеми с крайната десница, проблеми с миграцията", каза Туск.
Посочвайки, че Полша не възнамерява да удължава граничните проверки ненужно, той също така ясно заяви, че реакцията на Варшава ще отразява действията на Берлин.
"Определено няма да удължаваме граничните проверки прекомерно. Няма обаче да премахна граничните проверки, докато другата страна ги поддържа. Ще бъде симетрично", каза той.
Германия наскоро удължи временния граничен контрол с Полша, позовавайки се на необходимостта от ограничаване на незаконната миграция и организираната престъпност.
Полските гранични власти обявиха миналата седмица, че през първите шест месеца на годината са били регистрирани над 4600 незаконни влизания от Германия, повечето от които на граждани на Украйна (40%), а други - на граждани на Афганистан, Сомалия, Сирия, Грузия и Колумбия.
Според данни на Министерството на вътрешните работи, над 850 мигранти, които са влезли незаконно в Германия от Полша тази година, са хора, дошли през Беларус.
Съгласно Дъблинското споразумение, молбите за убежище на пристигащи мигранти извън ЕС трябва да бъдат обработени в първата страна на влизане в ЕС.