Руският президент Владимир Путин е дал инструкции за продължаване на серийното производство на подводници клас „Ясен-М“, подчертавайки ролята им като гръбнак на силите с общо предназначение на руския флот, пише Military Watch Magazine.
„От решаващо значение е да продължим серийното производство на подводници клас „Ясен-М“, заяви той тогава, добавяйки, че четири се строят в завода „Севмаш“ и са планирани още две. Подчертано беше носенето на високоточни оръжия и усъвършенствани навигационни, комуникационни и хидроакустични възможности на подводниците от този клас, както и оборудването на подводниците с хиперзвукови крилати ракети „Циркон“, започвайки с пускането на вода на военния кораб „Перм“ през март. Руският флот е направил само много ограничени инвестиции в надводния си флот след разпадането на Съветския съюз, като оттогава не са заложени нови кораби с размерите на крайцер или разрушител. Инвестициите са непропорционално фокусирани върху подводния флот.
Първата ударна подводница клас „Ясен-М“ беше пусната в експлоатация в средата на 2021 г., а когато първият кораб от класа беше спуснат на вода през декември 2019 г., той беше наречен „най-смъртоносната подводница в света“ от National Interest , което отразява по-широки опасения на Запад, че корабите биха могли значително да повлияят на баланса на силите в морето. С вертикални пускови установки за 32 крилати ракети, а също така носещи десет торпедни тръби и система за ракети земя-въздух с малък обсег „Игла-М“, се очаква корабите да продължат да бъдат приоритетни за получаване на първата в света хиперзвукова крилата ракета „Циркон“, която революционизира техните нападателни възможности, особено срещу вражески военни кораби. Първото изстрелване на „Циркон“ от кораб клас „Ясен“ беше извършено през октомври 2021 г., като обхватът на ракетата от 1000 километра и скоростта от Мах 9 ги правят изключително трудни за прихващане. В комбинация с безшумността на „Ясен-М“ и способността му да остане в морето в продължение на месеци, „Циркон“ предоставя на корабите възможността сериозно да заплашват дори добре защитени вражески военни кораби, като например самолетоносачи, действащи като част от ударни групи, и да го правят с малко предупреждение и почти навсякъде в открития океан.