Руските държавни медии за първи път разкриха кадри от фабриката „Алабуга“ в района на Татарстан, където се произвеждат в голям мащаб дронове за еднократна употреба, известни в разговорния език като „камикадзе“ или „самоубийствени“ дронове, пише военното издание Military Watch. Въпросният клас дронове, „Геран-2“, е лицензиран вариант на иранския „Шахед 136“, който направи своя боен дебют в украинския конфликт през септември 2022 г. Той бързо се утвърди като едно от най- ценните бойни активи на руските въоръжени сили и оттогава играе нарастваща роля в продължаващите военни усилия.
Кадри показват стотици дронове, които вече са завършени, в това, което се твърди, че е най-голямото съоръжение от този вид в света. От средата на 2022 г. насам руският отбранителен сектор значително разшири капацитета си за производство на дронове за еднократна употреба, като през май „Икономист“ съобщи, че производството на „Геран-2“ се е увеличило повече от десет пъти от 300 на месец до над 100 на ден. По това време се съобщаваше, че индустрията е на път да произвежда по 500 от самолетите дневно, което позволява извършването на удари с над 1000 дрона няколко пъти седмично.
През юни беше съобщено, че 25 000 севернокорейски индустриални работници са изпратени в Русия, за да подкрепят усилията за производство на дронове в Татарстан с намерението да увеличат производството. Изпращането на севернокорейски работници в подкрепа на руския отбранителен сектор отдавна се смята за вероятно от анализаторите и потвърждава доклади на украински разузнавателни служители в този смисъл, като се съобщава, че Русия също така прехвърля ноу-хау, свързано с дронове, на своя източноазиатски съсед.
Очакваше се значителната индустриална работна сила на Северна Корея с високо ниво на техническо образование да направи тази подкрепа високо ценена. Руската промишленост постигна значителни успехи в разширяването на производството на редица отбранителни продукти от избухването на пълномащабни военни действия с Украйна през февруари 2022 г., като годишното производство на балистични ракетни системи „Искандер-М“ и крилати ракети Х-101 днес е няколко пъти по-високо, отколкото преди три години, докато производството на изтребители Су-34 се е увеличило повече от два пъти , а производството на танкове Т-90М се е утроило .