Руснаците ще бъдат глобявани, ако търсят "екстремистко" съдържание онлайн, съгласно нов закон, който затяга цензурата и може да има мащабни последици за неприкосновеността на личния живот в цифрова среда и съдбата на WhatsApp в страната, пише Reuters.
Законодателството, одобрено във вторник от долната камара на парламента, Държавната дума, предизвика критики от някои проправителствени фигури, както и от опозиционни активисти. Опонентите твърдят, че предвидените в него глоби в размер до 5000 рубли (63,82 долара) могат да отворят вратата за по-строги обвинения и наказания.
Списъкът с екстремистки материали на Министерството на правосъдието се простира на повече от 500 страници. Сред субектите, забранени в Русия за извършване на "екстремистка дейност", са Антикорупционният фонд на покойния критик на Кремъл Алексей Навални, "международното ЛГБТ движение" и американският технологичен гигант Meta Platforms.
В петък законодателите, които регулират ИТ сектора, заявиха, че WhatsApp, собственост на Meta, трябва да се подготви да напусне руския пазар, тъй като вероятно ще бъде добавен към списъка с ограничен софтуер.
Новото законодателство е насочено срещу хора, които съзнателно търсят екстремистки материали онлайн, включително чрез виртуални частни мрежи (VPN), които милиони хора в Русия използват, за да заобикалят цензурата и да имат достъп до забранено съдържание.
Министърът на цифровото развитие Максут Шадаев заяви, че правоприлагащите органи ще трябва да докажат, че потребителите са възнамерявали да гледат екстремистки материали, и че само достъпът до платформите няма да се наказва.
Не стана ясно веднага как властите ще определят намерението при онлайн търсене. Липсата на яснота накара мнозина да се чувстват несигурни.
Екатерина Мизулина, ръководител на руската Лига за безопасен интернет - организация, създадена с подкрепата на властите, разкритикува "неясната формулировка" на закона и предупреди, че законът може да предизвика вълна от измами, изнудване и изнудване.
"Засега законът се прилага само за търсене на екстремистки материали, но няма никаква гаранция", написа Мизулина в Telegram. "Списъкът може да бъде разширен след няколко дни."
Саркис Дарбинян, основател на групата за цифрови права „Роскомсвобода“, заяви, че очаква хората да започнат да се отписват от определени канали и да изтриват приложения.