Хитър Петър е мошеник, положителният герой е Настрадин ходжа, търси справедливост продуцентът
- Предстои нов сезон на "Като две капки вода". Кой ще ни забавлява?
- Шоуто се превърна в забавление за цялото семейство. Малко са риалити предаванията, които не те карат да затваряш очите и запушваш ушите на децата си. Форматът е отворен за всякакви известни хора - артисти, политици, спортисти, които поне донякъде могат да пеят, а и нещо много важно - умеят да имитират. А това хич не е лесно. В Италия политиците участват във всякакви шоута, защото много добре знаят силата на телевизията и чрез нея се стремят да си поддържат добрия имидж. Родните не смеят да го направят, защото са комплексирани. Нашият опит е един-единствен - навремето във "Великолепната шесторка" участва Николай Свинаров, който се справи много добре и показа човешкото лице на политиката. Една от големите изненади в третия сезон на "Капките" ще е Азис. Обадих му се да го поканя и той веднага прие. И останалите участници са много атрактивни. Не мога да не се похваля, че всички, на които се обадихме, приеха да станат част от шоуто. Големи промени предстоят в журито, но няма да издам какво сме намислили.
- Един нов формат стартира през март, отново ваше дело?
- Да. Нова тв реши да ни възложи реализацията на изключително интересно шоу, което вече спечели зрителите в Италия, Испания, Португалия, Бразилия, Мексико, Румъния и Русия. "И аз го мога" ще започне дни след "Като две капки вода", подготвяме ги паралелно и както се досещате, сме в голям екшън. В "И аз го мога" 10 любими български звезди ще търсят пред очите на зрителите отговор на въпроса къде е границата на възможностите им, готови ли са да я преминат и в името на какво. В продължение на 12 седмици всеки от тях ще разкрие непознати досега истини за себе си и характера си.
- Убеден ли сте, че случаен успех няма?
- Твърдо съм убеден. Ако има, той е много временен. Мнозина могат да станат звезди за три дни по някаква причина, но е трудно да се задържат на върха.
- Напоследък повечето ръководства предпочитат да правят вътрешни продукции. Това от какво е продиктувано и до какво води?
- Става въпрос само за публицистика и политически предавания, за да се контролират, а и са по-евтини. Нашата асоциация на продуцентите е против това. Даже написахме писма до трите големи телевизии да обсъдим този въпрос. Смятаме, че липсата на независима редакционна политика създава проблем, няма я другата гледна точка и тогава не може да сме сигурни, че има прозрачност. Демокрацията изисква външен продуцент със своя политика, неподвластна на ръководството на съответната телевизия. Ние сме 106-и по свобода на словото в света и продължаваме да падаме.
- Може ли печатно или интернет издание да повлияе на телевизионна политика?
- Би могло, ако е авторитетно, сериозно, аналитично, ако критиката му е правилна и градивна. Жълтите вестници и сайтове си приказват каквото си искат, но на телевизиите не им пука, защото те, а и всеки здравомислещ човек, са наясно, че въпросните издания бълват бомбастични глупости, за да се продават. Продължавам да се питам защо няма някой контролен орган като СЕМ и за изричаните лъжи по вестници и сайтове. Несправедливо е!
- Можете ли да кажете за някой водещ или репортер, че е незаменим?
- Аз смятам, че всеки е незаменим. Няма хора, които да не допринасят нещо да се случи. Един има едни качества, друг - други. Цял живот съм възпитаван да обичам и уважавам различното, което е в основата на промяната. Статуквото, еднаквото ни превръща в стадо овце. Нека всеки да изказва мнението си, каквото и да е то.
- Дразни ли ви нещо в сутрешните блокове?
- Жестоко ме дразни, че се занимават единствено и само с политика. Това го няма в европейските телевизии. Може би само в бившите соцдържави. Навсякъде другаде сутрин се готви, занимават се с мода и с всичко, което е интересно на жените. Питал съм много шефове не могат ли да махнат тази политика, а те отвръщат, че зрителите я искат, и то сутрин. Според мен това е абсолютно грешно - в добре работещите демокрации хората минимално се интересуват от политика.
От известно време не мога да чета пред учениците си произведения от класиката, защото се разплаквам, признава писателят и педагогът
- Ние с теб сме от поколението, чийто живот и творчество се "разполови" от обществено-политическите промени преди двайсет години. Как, според твоите наблюдения, се отрази това на колегите ни писатели?
- За писателите от нашето поколение този четвърт век е разлом. На много от нас ни се наложи да се върнем в "първи клас" и с нови раници на гърба да започнем да катерим планината. Стана неочаквано - една сутрин се събудихме в свят на преоценки и нови ценности - в учебници по литература, на мястото на класиците, стояха имена от така наречените барикади. В учебника-преоценка на Йордан Василев например беше включена за изучаване поезията на Едвин Сугарев. Това беше драстично. И политическо по своя характер. В литературата навлизаха нови правоимащи. В Народния театър "Иван Вазов" се честваха литературни годишнини на хора, за които литературата е била само хоби и странично занимание. Като се опитвахме да се отърсим от политически пристрастия, ние затънахме в нови такива. Разделихме се на червени и сини "пишещи" не толкова по убеждение, а по възможност за превъплъщение и чупки в кръста.
- Това отрази ли се на литературата?
- Нямаше как да не се отрази. Вакуумът (а такъв духовен вакуум никога реално не е имало) беше запълнен от млади и свръхамбициозни до маниакалност хора, които обявиха естетическото си верую за единствено възможно и приложимо. И най-вече - единствено правилно. Излязоха снимки на нов кръг "Мисъл", на нови златорожци (които смятаха, че зад гърба им е само пустиня). Литературата ни имаше нужда от обновяване, но то в голямата си част беше подражателско и с изтекъл срок на годност в общокултурен контекст. Политиката измести духовността встрани и превърна немалка част от духовните князе на България в кочияши на парвенюшки каляски. И в маргинали. Традицията беше зачеркната, за да не личи толкова много, че амбицията и талантът на така наречените нови писатели са в болезнено противоречие.
- Как се случи така, че твоят живот свърна в други коловози на личностно развитие?
- Новото време ми отреди коловоза на учител. И вече 25 години съм все в него. Започнах трудно и мъчително. Налагало ми се е да вървя по ръба на задължителните програми, за да мога да обясня защо Ботев и сега е толкова високо, защо Вазов и сега е навсякъде, защо Алеко никога и никъде няма да бъде у дома си... Ще ви кажа нещо откровено - от известно време не мога да чета пред учениците си произведения от класиката. Защото се разплаквам.
* Максим Генчев обвини цял народ, че е обесил Апостола
Режисьорът на "Дякон Левски" крещя като пиян в национален ефир
* Големи левскари се изпокараха грозно. Наричат се лъжци и селяндури
* Преслава се целува с делфини
Каките се снимат в Дубай, новобранките - в метрото
* Осъден за мокра поръчка се жалва от манипулации
ТЕЗИ И ДРУГИ ЧЕТИВА - В "ЖЪЛТ ТРУД" ОТ 25 ФЕВРУАРИ!