Видео, публикувано на 10 януари, показва как неизвестен руски изтребител провокира изтребител F-35A на италианските ВВС над Балтийско море, като двата самолета се виждат да летят в непосредствена близост. Малко се знае за инцидента, като класът на въпросния руски самолет остава неизяснен, пише Military Watch.
По-късно обаче беше потвърдено, че изтребителят е „руски Сухой“ и докато разполагането на ударни изтребители Су-24М или Су-34, проектирани от „Сухой“, за да засенчат самолетите на НАТО, остава много малко вероятно, разполагането на Су-27 и неговите подобрени производни на Су-30СМ и Су-35С остават вероятни.
Италия беше особено активна в разгръщането на своя значителен и нарастващ флот F-35, за да осигури колективните интереси на Западния блок, включително за въздушна полиция в Източна Европа и за операции, насочени срещу Китай и Северна Корея в Източна Азия. Страната беше първата европейска членка на НАТО, която разположи F-35 в Япония, след което и други като Холандия последваха примера. Петото поколение F-35 е далеч най-способният изтребител, използван навсякъде в западния свят, и постоянно побеждава всички конкуренции в търговете, в които му е било позволено да се състезава.
Докато китайските J-20 и FC-31 се считат за напълно равностойни конкуренти на F-35, Русия разчита на много по-стари изтребители от „поколение 4+“, които нямат сравними нива на усъвършенстване.
Въпреки че им липсва най-модерната авионика и стелт способности на F-35, руските Су-30СМ и Су-35 все пак имат редица предимства. Те включват техните далеч по-високи нива на маневреност при всякакви скорости, техните много по-големи радари, два пъти по-големи от AN/APG-81 на F-35, способността им да пренасят два пъти повече боеприпаси в стандартна конфигурация и техните обсеги, които са близо двойни в сравнение с американския самолет.
Въпреки това се очаква руските изтребители да се сблъскат с огромен недостатък в битка, ако се изправят срещу F-35 в открит конфликт, като в резултат на това Русия ще разчита много повече на наземни системи за противовъздушна отбрана като С-400, за да защити въздушното си пространство.
Руският отбранителен сектор също положи значителни усилия за увеличаване на производството на своя собствен изтребител от пето поколение, Су-57, който представлява сериозен скок в способностите спрямо Су-30СМ и Су-35, но е видял стойност само на един батальон произведени до момента самолети.