NYT: САЩ опитват договорка с Лукашенко, за да отслабят влиянието на Русия върху Беларус

В сряда, 12 февруари, президентът на Беларус Александър Лукашенко освободи от затвора американски гражданин и двама беларуски политически затворници. Това може да е подготовка за „голяма сделка“ между Вашингтон и Минск, е заявил заместник-помощник държавният секретар на САЩ за Европа Крис Смит, който ръководеше политиката на САЩ за Беларус при администрацията на Байдън, по време на среща на дипломати във Вилнюс.

Служителят на Държавния департамент е участвал лично в „специална операция“ за извеждане на американеца и двамата беларуски политически затворници от Минск, пише The New York Times (NYT), позовавайки се на източници, присъствали на срещата във Вилнюс. По време на пътуването Смит се е срещнал с Лукашенко и шефа на разузнаването на страната - КГБ, Иван Тертел в столицата на Беларус.

Както разказал по-късно дипломатът, в рамките на предстоящата сделка Лукашенко може да освободи „много политически затворници“, включително известни, както и да облекчи репресиите в страната. В отговор на тази стъпка САЩ ще премахнат някои санкции, например срещу беларуски банки и износа на калиеви торове, твърдят източници на NYT. Друга цел на евентуалното споразумение би била да се осигури на Лукашенко „пространство за глътка въздух извън орбитата на Русия“, добавя изданието. Отбелязва се също, че още през 2024 г. Смит е започнал преговори с европейските съюзници на САЩ за облекчаване на санкциите срещу Беларус, пише NYT.

Беларус е "част повече широк американски подходи до Русия“, коментира пред изданието Петр Кравчик, бивш ръководител на външното разузнаване на Полша, който е работил с администрацията на Доналд Тръмп през първия му мандат по линия на Беларус. Според него, сделка с Беларус ще даде на САЩ допълнителни лостове за влияние върху Русия, така че те да разберат, „че трябва да бъдат по-внимателни към американските аргументи“.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура