БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето, но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран. Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата.Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за геополитически анализи "Face" във Виена.
За разнопосочността на интересите вътре във формата тя даде пример с липсата на обща хомогенна позиция по отношение на военните действия в Украйна, Иран, Газа.
БРИКС+ представлява около половината от населението в света и 40% от глобалната икономика.
Донякъде Западът гледа на БРИКС+ с насмешка, недоверие и скептицизъм, но това разкрива липсата на разбиране на проблемите, с които се сблъсква Глобалният юг. Липсва системен подход по отношение на т.нар. незападни формати. Индия е единствената държава, която играе ролята на геополитически мост, отбеляза Чакърова.
Не е задължително да се гледа на БРИКС+ като на незападен формат, но страните в него гледат на себе си като на незападни държави. Единият важен акцент е незападна структура, която обсъжда интереси и въпроси на страните от т.нар. Глобален юг. Това са страни, които се стремят към икономически просперитет, смята тя.
По думите ѝ, този формат се занимава с ключови въпроси – например как да се осъществяват транзакциите между тези страни, чиито икономики растат. Става въпрос и за конкретни теми като устойчиво развитие, суровини, климат. Можем да си представим БРИКС+ в бъдеще и като съюз на страни, които ще бъдат ключови за хранителната продукция. Това са страни, които ще гарантират изхранването на милиарди, посочи Велина Чакърова.
Русия и Китай искат да бъдат водещи, ключови в тези незападни формати, подчерта геополитическият анализатор.
Засилването на алтернативите за разплащания идват основно от Китай и Русия. Индия демонстрира известен скептицизъм относно замяната на американския долар. Този геоикономически акцент е свързан с това доколко тези страни са склонни да приемат нов регионален хегемон, поясни тя.
Негласно се осъществява увеличаването на обема на транзакциите и на търговския обмен в национална валута, подчерта Велина Чакърова.
Има ясна симбиоза на стратегическите интереси между Китай и Русия, коментира тя в предаването "Събота 150".
"Русия е икономически развита до такава степен да нанесе най-големия военен удар не само върху Украйна, но и всъщност върху европейския ред за сигурност. (…) Още от 2022-ра насам беше ясно, че Китай ще се позиционира на страната на Русия. Русия се позиционира на страната на Китай още преди започването на войната. Русия никога нямаше да започне многомащабна военна операция срещу Украйна, ако не разчиташе на дълготрайната подкрепа от Китай. Стратегическият интерес на Китай е да подпомага Русия, за да може Русия не само да държи европейските страни с помощта им за Украйна, но и да разконцентрира американския елит, който си беше поставил за задача да се фокусира изцяло върху Индо-Тихоокеанския басейн още от времето на Обама."